Subiect "ani de vechime" Deschis de Ileana la data: 04/10/2010 9:43am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
ani de vechime
Scris de: Ileana la data: 04/10/2010 9:43am
Gen: F
Data nasterii: 18-05-1960
Stagiul de cotizare: 18 ani in Romania, 8 ani in Italia
Alte date:
Intrebare:
Bunaziua, daca ma intorc acasa tinand cont de virsta care o am si nu gasesc de lucru, ce as putea sa fac , as putea sa ajung la o pensie anticipata cu anii care ii am acuma sau sa primesc vreun spor, sa se poate plati pentru ajunge la ani necesari pentru pensie ?? va rog sa imi dati o solutie , va multumesc foarte mult de raspuns!!
Re: ani de vechime
Scris de: la pensie la data: 04/14/2010 2:34am
Ne pare rau dar din punctul de vedere al pensiei perspectiva este foarte indepartata si nu va putem ajuta cu o solutie de iesire din aceasta situatie, noi neavant in atentie masurile de asistenta sociala.
Totusi va putem spune ca in Romania se acorda ajutoare sociale pentru asigurarea unui venit minim garantat, in functie de numarul de membri de familie, acordat conform legii 416/2001 cu ultima modificare facuta prin Hotararea de Guvern 1664/2008. Aceste venituri se intentioneaza sa fie indexate prin o viitoare Ordonanta de Urgenta care nu este publicata.
In ceeace priveste pensia situatia dv este urmatoarea:
Conform acordurilor de reciprocitate incheiate intre Romania cu tarile din UE pensia se calculeaza separat conform legislatiei din tarile respective cu recunoasterea reciproca a stagiilor insa numai ca vechime si numai pentru pensia la limita de varsta, de invaliditate sauu de urmas. Acestea pot fi transferate in tara de domiciliu.
Drepturile dv din Romania:
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 18 mai 2020 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de pensionare” de pe site-ul nostru.
Pentru pensia la limita de varsta se cere indeplinirea conditiei de varsta standard si a stagiului minim.
Pentru pensia anticipata partiala se cere indeplinirea conditiei de varsta de 55 ani si a stagiului complet de cotizare de 30 ani pe care nu o puteti indeplini deoarece conventia de reciprocitate incheiata intre Romania si Italia nu prevede cumularea stagiilor cotizate in cele doua tari pentru pensia anticipata partiala.
Daca in ianuarie 2011 (aceasta este presupunerea noastra) se va adopta noua lege a pensiilor unitare si vor ramane prevederile din proiect atunci datele de mai sus se amana cu 2 ani si 8 luni si devin :
-Data de iesire la pensie la limita de varsta 18 ianuarie 2023 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 8 luni, stagiul complet de cotizare de 32 ani si 8 luni si stagiul minim de cotizare ramane 15 ani.
-Data de iesire la pensie anticipata partiala 18 ianuarie 2018 la varsta de pensionare de 57 ani si 8 luni daca indepliniti si conditia ca stagiul de cotizare sa fie de 32 ani si 8 luni (fara stagiu din Italia) aceasta nefiind posibil.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1