Subiect "despre pensii" Deschis de Jalba Vladimir la data: 04/10/2010 10:45am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
despre pensii
Scris de: Jalba Vladimir la data: 04/10/2010 10:45am
Gen:masculin
Data nasterii:02 06 1955
Stagiul de cotizare:38 de ani
Alte date:in total 48 de ani vechime
Intrebare:Tocmai tata a fost anuntat ca va fi disponibilizat din 3 5 2010, el si-a depus si aprobat cererea de concediu medical pana la sfarsitul lunii curente, Poate sa depuna dosarul la cjp Bv ? cat durteaza pana cand vine decizia? va rog respectuos trimiteti-mi un rasp la vladbv86@yahoo.com sau publicati-l aici Va multumesc
Re: despre pensii
Scris de: la pensie.com la data: 04/14/2010 2:58am
Datele sunt confuze deoarece nu ati specificat in ce consta diferenta de 10 ani intre stagiul de cotizare si vechime pentru a putea sa determinam data cand are dreptul la pensie si ce fel de pensie are dreptul, pentruca data de depunere a dosarului depinde de aceste informatii.
In aceste conditii va raspundem in functie de informatiile date.
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere are dreptul la pensie la limita de varsta in 02 iunie 2020 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de pensionare” de pe site-ul nostru.
Poate beneficia de reducerea varstei de pensionare pentru stagiile lucrate in grupele de munca sau de alte prevederi ale legii pensiilor si poate cere pensie la limita de varsta anterior datei de mai sus.
Poate cere pensie anticipata din data de 02 iunie 2015.
Comform art I pct 2 din legea 49/2010 poate depune dosarul de pensionare cu pana la 30 zile inainte de data de deschidere a dreptului la pensie. Nu are importanta faptul ca este in concediu medical la data depunerii cererii de pensionare.
Nu putem aprecia cat dureaza de la depunerea cererii de pensionare pana la emiterea deciziei de pensionare deoarece acesta depinde de factori interni Caselor teritoriale de pensii pe care nu-i cunoastem.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1