Subiect "pensie anticipata" Deschis de Don Grigorie la data: 04/12/2010 4:49am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: Don Grigorie la data: 04/12/2010 4:49am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:tatal meu este nascut pe 29-05-1949 lucreaza in prezent,are 70 de luni lucrate in grupa a 2-a,22ani si 6 luni ca responsabil brutarie si 3ani si 11 luni in actualul loc de munca se poate pensiona anticipat,va multumesc
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 04/14/2010 6:58am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere are dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare, in 28 februarie 2014 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 9 luni, stagiul complet de cotizare de 34 ani si 6 luni si stagiul minim de cotizare de 14 ani si 6 luni.
Pentru stagiul de 5 ani completi in grupa II beneficiaza de un spor de stagiu de cotizare de 1 an si 3 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizeaza un stagiu total de cotizare de 33 ani si 6 luni.
Deoarece stagiul de cotizare in gr II este sub limita minima de 6 ani pentru care se acorda reducerea varstei de pensionare nu beneficiaza de o asemenea reducere.
Pentru pensie anticipata partiala trebuie sa indeplineasca doua conditii adica sa aiba varsta mai mare de 59 ani si 9 luni si stagiul de cotizare mai mare de 34 ani si 6 luni pe care nu o indeplineste.
Deci va putea cere pensie anticipata partiala daca mai lucreaza inca 1 an insa daca in ianuarie 2011 (aceasta este presupunerea noastra) se va adopta noua lege a pensiilor unitare si vor ramane prevederile din proiect atunci diminuarea pensiei va creste mult.
Daca a satisfacut stagiu militar acesta este considerat stagiu asimilat si se ia in calculul pensiei la limita de varsta nu si la calculul pensiei anticipate partiale.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1