Subiect "Castiguri suplimentare" Deschis de BOLDEANU ION la data: 04/12/2010 5:44am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Castiguri suplimentare
Scris de: BOLDEANU ION la data: 04/12/2010 5:44am
Gen:M
Data nasterii:11.07.1948
Stagiul de cotizare:46 ani si 8 luni

Comentariu : Pe timpul vacantelor de vara cand eram student la Politehnica ,am lucrat cate 2,5 luni pana in anul IV de studii ,totalizand 10 luni,cu contract de munca,platit CAS,am adeverinte de la angajator,etc.

Intrebare:Pe perioadele asimilate nu se admit alte castiguri suplimentare?,daca este asa aceste 10 luni in ce mod participa la calculul pensiei.
Sa auzim numai de binE.
Craiova-12.04.2010.
Re: Castiguri suplimentare
Scris de: la pensie la data: 04/14/2010 7:45am
Nu cunoastem in totalitate instructiunile interne pentru un asemenea caz iar in legea 19/2000 legea pensiilor si in Ordinul 340/2001 de aprobare a Instructiunilor de aplicare a legii pensiilor nu este tratata o asemenea posibilitate.
Daca aveti asemenea adeverinta introduceti-o in dosarul de pensionare si va fi luata in calcul sau nu.
Daca aceasta va fi luata in calcul si aveti amabilitatea, sa ne comunicati si noua acest lucru pentru a raspunde corect la alte intrebari pe aceiasi tema.
In ceiace priveste CAS-ul dv nu ati platit acesta daca perioada la care v-ati referit a fost inainte de 1 aprilie 2001. Atunci contributie pentru pensie a platit numai angajatorul iar angajatii au platit numai contributie pentru pensie suplimentara.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1