Subiect "pensie" Deschis de Maria B. la data: 04/12/2010 11:53am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: Maria B. la data: 04/12/2010 11:53am
Gen:FData nasterii:25.04.2010
Stagiul de cotizare:33 ani
Alte date:invatatoare
Intrebare:cand pot iesi la pensie de varsta, anticipata, anticipata partiala (si cu ce penalizare),conform noii legi a pensiei si tinand cont si de prevederile Statutului cadrului didactic (reducere de 3 ani !?)
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 04/15/2010 3:29am
Doamna invatatoare cum admonestati dv elevul dv care isi greseste data nasterii ?!
Reveniti cu data de nastere corecta si va raspundem la mesaj.
Re: pensie
Scris de: maria b. la data: 04/16/2010 4:22am
la pensie :
Doamna invatatoare cum admonestati dv elevul dv care isi greseste data nasterii ?!
Reveniti cu data de nastere corecta si va raspundem la mesaj.

Scuze, d-na învăţătoare n-are nici o vină, textul a fost redactat de soţul ei, care îşi asumă eroarea.Anul naşterii corect- 25.04.1957
cu mulţumiri
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 04/16/2010 6:13am
In speranta ca nu v-a derajat mica noastra gluma va dam informatiile cerute.
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere are dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru statutul de cadru didactic, in 25 aprilie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani.
Daca are un stagiu minim de 25 ani cu statut de cadru didactic se poate pensiona cu maxim 3 ani mai inainte adica dupa incheierea anului scolar in anul 2014, evident daca mai este cadru didactic atunci, iar daca nu, se poate pensiona la limita de varsta chiar din in 25 aprilie 2014.
Are dreptul la pensie anticipata partiala incepand cu 25 aprilie 2012 iar diminuarea pensiei ar fi de cca 6 % daca lucreaza in continuare pana atunci.
Daca se adopta legea unirtara a pensiilor (noi presupunem cu 1 ianuarie 2011) si se mentin prevederile din proiect, datele de mai sus se amana cu 1 an si 1 luna si devin :
-Data de iesire la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru statutul de cadru didactic, 25 mai 2018 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 1 luna si stagiul complet de cotizare de 31 ani si 1 luna.
-Data de iesire la pensie la limita de varsta, cu reducerea varstei de pensionare pentru statutul de cadru didactic, dupa 25 mai 2015 la incheierea anului scolar.
-Data de iesire la pensie anticipata partiala dupa 25 mai 2013 iar la aceasta data diminuarea pensiei ar fi de 18% indiferent daca mai lucreaza in continuare sau nu.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1