Subiect "incetare contract de munca" Deschis de ciobanu anca la data: 04/13/2010 8:38am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
incetare contract de munca
Scris de: ciobanu anca la data: 04/13/2010 8:38am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:In conditiile legii 49/2010, cu ce articol din codul muncii incetez contractul de munca al unui salariat propus la pensie invaliditate?Contractul de munca inceteaza la data emiterii deciziei asupra capacitatii de munca sau la data comunicarii deciziei de pensie invaliditate?
De asemenea, In conditiile legii 49/2010, cu ce articol din codul muncii incetez contractul de munca al unui salariat pensionat anticipat, tot art.56 lit.d?
Re: incetare contract de munca
Scris de: la pensie la data: 04/16/2010 1:54am
Asa cum am precizat anterior ca raspuns la alte mesaje site-ul nostru este destinat viitorilor pensionari si nu funtionarilor iar noi dorim ca informatiile noastre sa nu fie folosite in dezavantajul pensionarilor.
In plus dv aveti o responsabilitate juridica la masurilor administrative pe care le luati si dupa parerea noastra nu trebuie sa va ghidati dupa sfaturile primate pe site ci dupa propria documentare din legislatie.
Totusi pentru a va usura informarea va spunem opinia noastra care speram ca nu este in dzavantajul pensionarilor.
Legea 49/2010 este o lege care aduce unele modificari atat la legea pensiilor 19/2000, Legea 53/2003-Codul muncii si altele si aceste modificari nu se refera la pensia de invaliditate.
Etapele de urmat pentru pensionarea de invaliditate sunt enumerate in Ordinul 340/2001 Normele de aplicare ale legii pensiilor in cap.C I “Referitor la incadrarea in grade de invaliditate si circuitul documentatiei medicale” unde la punctul 16 se prevede “Etapele stabilite pentru pensionarea de invaliditate se incadrează in perioada de concediu medical aprobat in prealabil, in vederea intocmirii formelor de pensionare”.
In consecita pana la data depunerii dosarului de pensie de invaliditate asiguratul primeste indemnizatie pentru incapacitate de munca iar dupa aceasta data va primi pensie de invaliditate.
Referitor la pensile anticipate sau anticipate partiale incetarea contractului de munca poate fi facut conform Codului muncii prin:
-Art 55 ca urmare a acordului partilor , la data convenita de acestea.
-Art 56 litera d –de drept - la data comunicarii deciziei de pensionare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1