Subiect "PUNCTAJ SUPLIMENTAR GRUPA" Deschis de victoria la data: 04/13/2010 9:33am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
PUNCTAJ SUPLIMENTAR GRUPA
Scris de: victoria la data: 04/13/2010 9:33am
Gen:f
Data nasterii:03.02.1956
Stagiul de cotizare:30
Alte date:10 ani si 6 luni gr II-a
Intrebare:Din calculul grupeia II-a, a reiesit un punctaj de 2,63 iar din perioada cotizata inclusiv cu anii de gr aII-a,un punctaj de 3,00
Intrebare:
1.Ce valoare ar avea pensia mea la limita de varsta
2.Ce valoare ar avea pensia meala anticipat partial
3.Cand pot iesi la pensie la limita de varsta sau anticipat partial
4.un exemplu de calcul al valorii pensiei in raport cu punctajul transmis

Va multumesc
Re: PUNCTAJ SUPLIMENTAR GRUPA
Scris de: la pensie la data: 04/16/2010 2:59am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta,fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 03 februarie 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 iar dupa aceasta data grupa de munca a fost numita “conditii deosebite”
Pentru stagiul de 10 ani in gr II de munca beneficiati de un spor de vechime de 2 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 32 ani si 6 luni.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite.
Pentru stagiu in conditii deosebite de 10 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 2 ani conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 58 ani, adica in 03 februarie 2014 avand indeplinita si conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de 30 ani la data pensionarii.
Pensie anticipata partiala aveti dreptul sa cereti la varsta de 55 ani adica in 03 februarie 2011.
Daca se adopta legea unitara a pensiilor (noi presupunem cu 1 ianuarie 2011) datele de mai sus se modifica astfel :
-Data de iesire la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, 03 august 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 6 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 6 luni si stagiul minim de cotizare ramane 15 ani.
- Data de iesire la pensie la limita de varsta,cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, 03 august 2014
-Data de iesire la pensie anticipata partiala 03 august 2011.
Am verificat datele introduse de dv in programul de calcul si avem urmatoarele observatii :
1.Nu ati introdus sporul de vechime asa cum explicam pe forum adica:
Intre august 1981 – august 1983 3 %
Intre septembrie 1983 –iulie 1986 6 %
Intre august 1986 –iulie 1991 9 %
Intre august 1991 –martie 1991 12 %
2. Verificati daca sporurile introduse in program dupa aprilie 1992 nu sunt incluse si in salariu.
3 Nu intelegem cum ati calculat punctajul suplimentar pe perioada stagiului de gr II . Acesta trebuie sa fie calculat in procent de 25 % din punctajele anuale realizate pe perioada acestui stagiu.
4. Pensia se calculeaza prin inmultirea punctajului mediu cu valoarea punctului de pensie din data de calcul. Deci necunoscand valoarea punctului de pensie la datele pensiei la limita de varsta sau pensie anticipata partiala nu va putem calcula valoarea acestor pensii.
Daca cereti pensie anticipata partiala in 03 august 2011 si atunci este adoptata legea unitara a pensiei iar prevederile din proiect nu se modifica, diminuarea pensiei anticipate partiale fata de pensia la limita de varsta va fi de 27 %.
Re: PUNCTAJ SUPLIMENTAR GRUPA
Scris de: victoria la data: 04/19/2010 5:15am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare


Multumesc pentru raspuns
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1