Subiect "vechimea completa" Deschis de ILIE Mihaela la data: 04/16/2010 3:49am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
vechimea completa
Scris de: ILIE Mihaela la data: 04/16/2010 3:49am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua, si va multumesc pentru promptitudine
Numele meu este Mihaela ILIE, si am o vechime in munca de 38 ani si 5 luni. Sunt nascuta pe 9 februarie 1952.
Daca se poate, va rog sa aveti amabilitatea sa-mi raspundeti la cateva intrebari:
1. Anul trecut , 3 luni am fost in somaj tehnic. Perioada aceasta se ia in calcul la pensie?
2. Daca depun dosarul pentru pensie anticipate partial va fi diminuata valoarea acesteia pana cand implinesc varsta standard de pensionare?
3. Pentru faptul ca am cotizat peste 38 ani primesc procente in plus (cat la %)la calculul pensiei atunci cand voi implini varsta standard de pensionare?
In speranta ca nu v-am deranjat foate tere va multumesc si astept raspuns

Mihaela ILIE
Re: vechimea completa
Scris de: la pensie la data: 04/17/2010 3:19am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 09 februarie 2011 la varsta standard de pensionare de 59 ani si stagiul complet de cotizare de 28 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata (nediminuata) deoarece aveti indeplinite ambele conditii : varsta peste 54 ani si stagiu de cotizare peste 38 ani (28 + 10 ).
Perioada de somaj tehnic este luata in calculul stagiului de cotizare.
Asa cum am aratat mai sus aveti dreptul la pensie anticipata fara diminuare.
Pentru faptul ca ati cotizat cu 10 ani mai mult decat stagiul complet de cotizare de 28 ani aveti doua avantaje :
-Puteti beneficia de pensie anticipata nediminuata.
-Se calculeaza punctaje anuale pe toata perioada de 38 ani iar punctajul mediu al pensii se calculeaza prin impartirea acestora la 28 ani (stagiul complet de cotizare) si prin aceasta rezulta o pensie majorata cu peste 35 %.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1