Subiect "dosar pensie" Deschis de ANGHELE PAULINA la data: 04/16/2010 8:47am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
dosar pensie
Scris de: ANGHELE PAULINA la data: 04/16/2010 8:47am
Gen:F
Data nasterii:06 apr 1957
Stagiul de cotizare:34 ani si 3 luni vechime in munca
Alte date:din care 22 ani 11 luni si 21 zile la grupaII
Intrebare:in cartea de munca este facuta mentiune ca cei 22 ani si 11 luni sunt la grupaII.Mai trebuie sa scot adv de la societatea unde am lucrat pt grupa pt dosarul de pensie?
Re: dosar pensie
Scris de: la pensie la data: 04/17/2010 3:38am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta,fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 06 aprilie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 iar dupa aceasta data grupa de munca a fost numita “conditii deosebite”
Pentru stagiul de 22 ani in gr II de munca beneficiati de un spor de vechime de 5 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 39 ani si 9 luni.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite.
Pentru stagiu in conditii deosebite de 22 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 5 ani conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 55 ani, adica in 06 aprilie 2012 avand indeplinita si conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de 30 ani la data pensionarii.
Daca se adopta legea unitara a pensiilor (noi presupunem cu 1 ianuarie 2011) datele de mai sus se modifica astfel :
-Data de iesire la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, 06 mai 2018 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 1 luna, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 1 luna si stagiul minim de cotizare ramane 15 ani.
- Data de iesire la pensie la limita de varsta,cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, 06 mai 2013
Instructiunile privind actele pe care trebuie sa le contina dosarul de pensie prevede ca sa se depuna adeverinta pentru stagiul de cotizare in grupa de munca si in cazul cand acest stagiu este mentionat in carnetul de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1