Subiect "dosar pensie" Deschis de ANGHELE ANDONI la data: 04/16/2010 9:04am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
dosar pensie
Scris de: ANGHELE ANDONI la data: 04/16/2010 9:04am
Gen:B
Data nasterii:01 nov 1956
Stagiul de cotizare:31 anisi 6 luni
Alte date:23ani grupaII
Intrebare am lucrat in tipografie meseria culegator mecanic meserie ce se incadreaza conf ord50/1990 la grupa II de munca.In cartea de munca nu este specificata grupa.Pt dosarul de pensie trebuie adeverinta in acest sens? Deoarece arhiva tipografiei nu mai exista.Va multumesc pt ambele mesaje.
Re: dosar pensie
Scris de: la pensie la data: 04/17/2010 3:49am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta,fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 01 noiembrie 2021 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 iar dupa aceasta data grupa de munca a fost numita “conditii deosebite”
Pentru stagiul de 23 ani in gr II de munca beneficiati de un spor de vechime de 5 ani si 9 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 37 ani si 3 luni.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite.
Pentru stagiu in conditii deosebite intre 22 si 24 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 5 ani conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 60 ani, adica in 01 noiembrie 2016 avand indeplinita si conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de 35 ani la data pensionarii.
Daca se adopta legea unitara a pensiilor (noi presupunem cu 1 ianuarie 2011) datele de mai sus nu se modifica.
Instructiunile privind actele pe care trebuie sa le contina dosarul de pensie prevede ca sa se depuna adeverinta pentru stagiul de cotizare in grupa de munca indifferent daca acest stagiu este mentionat in carnetul de munca.
Pentru a obtine adeverinta pentru stagiul in grupa de munca trebuie sa cautati unde a ajuns arhiva intreprinderii la care ati lucrat si sa cereti adeverinta respectiva de la cel care o administreaza..
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1