Subiect "pensie anticipata partial" Deschis de petcu dorina la data: 04/19/2010 3:14pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partial
Scris de: petcu dorina la data: 04/19/2010 3:14pm
Gen:femininData nasterii:04.04.1954
Stagiul de cotizare: oct.1973 - aprilie 2010
Alte date:
Intrebare:As dori sa stiu:1. cu cat imi va fi diminuata pensia anticipata?; 2.trebuie sa anunt la serviciu ca doresc sa ma pensionez cand imi depun dosarul?; 3. daca nu sunt multumita de calculul pensiei anticipate pot sa refuz pensionarea?
Re: pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 04/20/2010 4:57am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 04 ianuarie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 9 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 6 luni.
Pensie anticipata partiala aveati dreptul incepand cu 04 ianuarie 2009.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza in functie de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv depaseste stagiul complet de cotizare.
Daca cereti pensie anticipata partiala incepand cu 01 mai 2010 pentru o anticipare de 45 de luni si avand stagiul cu peste 7 ani mai mare decat stagiul complet de cotizare pensia se va diminua cu 6,75 %
Puteti sa va retrageti cererea pentru pensie anticipata partiala numai inainte de emiterea deciziei de pensionare. Daca veti continua sa lucrati dupa emiterea deciziei de pensionare anticipate partiale puteti sa cereti suspendarea pensiei anticipate partiale insa aceasta are dezavantajul ca pensia nu mai poate fi recalculata decat la iesirea la pensie la limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1