Subiect "parere onesta" Deschis de Liana M. la data: 04/20/2010 10:14am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
parere onesta
Scris de: Liana M. la data: 04/20/2010 10:14am
Gen: F
Data nasterii:27 aprilie 1953
Stagiul de cotizare:lucrez din data de 06 august 1976
Alte date:am lucrat numai in conditii normale si am studii universitare absolvite.
Intrebare:Uzitez de bunavointa dvs.si va intreb : credeti ca este indicat a face o pensionare anticipata partial in acest moment sau sa lucrez pana indeplinesc conditiile de pensionare la limita de varsta? Exista pe noua lege a pensiilor un alt calcul al punctului de pensie? Este mai avantajos sau nu? Astept cu nerabdare raspunsul Dvs. Cu multumiri anticipate.
Re: parere onesta
Scris de: la pensie la data: 04/21/2010 1:46am
Conform anexei 3 la legea 19/2000, legea actuala a pensiei si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 27 septembrie 2012 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 5 luni si stagiul complet de cotizare de 28 ani si 10 luni.
Atat comform actualei legi a pensiilor cat si conform viitoarei legi a pensiilor este preferabil sa lucrati in continuare din urmatoarele cauze:
-Punctajul pensiei (de orice fel) este mai mare daca lucrati un stagiu mai mare
-Pensia anticipata partiala este diminuata fata de pensia la limita de varsta.
Este totusi necesar sa faceti o evaluare a situatiei dv privind siguranta locului de munca deoarece diminuarea pensiei anticipate partiale este mai mare dupa adoptarea legii unitare a pensiilor care presupunem noi ca se va produce in 1 ianuarie 2011.
Astfel presupunand ca cereti pensie anticipata partiala incepand cu 01 iulie 2010 conform actualei legi a pensiilor diminuarea pensiei ar fi cu 6,75% iar daca cereti pensie anticipata partiala din 01 ianuarie 2011 dupa noua lege a pensiilor diminuarea pensiei anticipate partiale ar fi cu 15,75 %.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1