Subiect "Cand am dreptul sa ies la pensie?" Deschis de Ionita Adrian la data: 04/21/2010 2:12pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cand am dreptul sa ies la pensie?
Scris de: Ionita Adrian la data: 04/21/2010 2:12pm
Gen:M
Data nasterii:11.10.1953
Stagiul de cotizare:37 ani
Alte date:37 ani lucrati din care 5 ani grupaII
intrebare:Cand am dreptul sa ies la pensie?
Re: Cand am dreptul sa ies la pensie?
Scris de: vica la data: 04/22/2010 1:32am
Gen:
Data nasterii:22.03.1951
Stagiul de cotizare:dupa calculul meu 19 ani de munca !
Alte date:nu mai lucrez
Intrebare:Buna ziua,
va scriu in numele mamei care a depus dosarul de pensionare si a primit decizia cu-n calcul de ani de vechime de doar 8 ani .Cu toate ca are anii de a iesi la pensie 59 ani de ce nu i s-au calculat anii corectii ( anii de munca trebuie sa nu aiba intrerupere?)
ce ar putea face in cazul acesta si ce fel de pensie ar putea cere ..anticipata?
sa faca contestatie la decizia primita ?
va multumesc
Re: Cand am dreptul sa ies la pensie?
Scris de: la pensie la data: 04/22/2010 4:01am
Pentru Ionita Adrian
Conform anexei 3 la legea 19/2000, legea actuala a pensiei si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 11 octombrie 2018 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Pentru stagiul de 5 de ani in gr II vi se acorda un spor de vechime de 1 an si 3 luni care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul asimilat pentru stagiul militar si realizati un stagiu de cotizare de 38 ani si 3 luni.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu de cotizare sub 6 ani ani in aceasta grupa nu se acorda reducere avarstei standard de pensionare.
Pentru a putea cere pensie anticipata (diminuata) trebuie sa indepliniti doua conditii : sa aveti varsta mai mare de 60 ani si sa aveti stagiul de cotizare mai mare de 35 ani fara a lua in calcul stagiul asimilat pentru stagiul militar. Pentru aceasta dumneavoasta indepliniti conditia de stagiu iar pe cea de varsta o veti indeplini in 11 octombrie 2013.
Daca va fi adoptata noua lege a pensiilor ( noi presupunem din 1 ianuarie 2011) si se vor mentine prevederile din proiect atunci conditia de stagiu pentru pensie anticipata (nediminuata) scade la 43 pe care o puteti indeplini lucrand in continuare.
Re: Cand am dreptul sa ies la pensie?
Scris de: la pensie la data: 04/22/2010 4:28am
Pentru Vica
Conform anexei 3 la legea 19/2000, legea actuala a pensiilor si a datei de nastere are dreptul la pensie la limita de varsta din 22 noiembrie 2009 de la varsta standard de pensionare de 58 ani si 8 luni, stagiul complet de cotizare de 27 ani si 4 luni si stagiul minim de cotizare de 12 ani si 4 luni.
Nu avem datele necesare sa analizam situatia dar presupunem ca nu s-a gresit.
Stagiul de cotizare nu trebuie sa aiba continuitate si faptul ca stagiul nu corespunde cu perioada calendaristica lucrata este posibila in urmatoarele cazuri :
-A lucrat cu contract de munca cu perioada redusa (ex. program de 4 ore zilnic) si atunci stagiul se calculeaza proportional cu perioada lucrata zilnic.
- A lucrat in agricultura la CAP si in acest caz stagiul de cotizare exprimat in “ani utili” se calculeaza in functie de normele de munca lucrate anual.
Puteti face contestatie dar mai intai trebuie sa va convingeti ca s-a gresit la calculul stagiului de cotizare.
Nu poate obtine alt fel de pensie iar pentru pensia la limita de varsta este necesar sa completeze stagiul de cotizare la minim 12 ani si 4 luni. Completarea poate fi facuta fara sa mai lucreze prin incheierea unui Contract de Asigurare Sociala cu Casa de Pensii si pentru o contributie lunara minima poate fi completat stagiul de cotizare. Trebuie insa facuta o analiza a avantajului obtinerii unei pensii in asemenea conditii avand in vedere ca pensia va fi mica si ca va trebui sa plateasca, timp de 4 ani si 4 luni, o contributie lunara.Contributia lunara este stabilita anual prin legea bugetului asigurarilor sociale. Pentru anul 2010 aceasta s-a stabilit la 144 lei.
Re: Cand am dreptul sa ies la pensie?
Scris de: VICA la data: 04/22/2010 9:37am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Este adevarat ca se poate lua in considerare la calculul pensiei faptul ca mama are 3 copii.
Daca a avut mai mult de 2 copii are dreptul la ani de vechime la pensie....fiind considerata mama eroina.
Multumesc !
Re: Cand am dreptul sa ies la pensie?
Scris de: la pensie la data: 04/23/2010 4:58am
Pentru Vica
Femeile care au nascut si crescut 3 copii pana la varsta minima de 10 ani si au stagiul complet de cotizare indeplinit nu primesc spor de stagiu de cotizare ci beneficiaza de reducerea varstei de pensionare cu 1 an. Mama dv din pacate nu poate beneficia de acest drept deoarece are stagiul de cotizare mai mic de 27 ani si 4 luni cat am spus anterior ca are stagiul complet de cotizare conform datei de nastere.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1