Subiect "pasii pt.depunerea dosarului pensie anticipata partial -" Deschis de petcu dorina la data: 04/22/2010 7:53am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pasii pt.depunerea dosarului pensie anticipata partial -
Scris de: petcu dorina la data: 04/22/2010 7:53am
Gen:
Data nasterii:04.04.1954
Stagiul de cotizare:37
Alte date:.din anul 2000 mi s-a descoperit o boala autoimuna, si de atunci am certificat de handicap Mediu -se poate luat in calcul la pensia anticipata partial, anii aceastia lucrati.
Intrebare:In primul rand felicitari pt.site-ul dvs.As mai dori sa ma lamuriti cu pasii pe care trebuie sa-i fac pt.depunerea dosarului. Am inteles ca trebuie sa am o adev. de la unitatea unde lucrez cu care ma prezint la Casa de pensii si la care atasez si dosarul cu cartea de munca - in acest caz mi se inchide cartea de munca, mai pot lucra? cum sa procedez pt.ca nu am alt venit. O sa incerc sa fac o simulare pe programul dvs.care este f.usor.Mii de multumiri pt.promptitudinea dvs.
Re: pasii pt.depunerea dosarului pensie anticipata partial -
Scris de: la pensie la data: 04/24/2010 2:57am
Conform anexei 3 la legea 19/2000, legea actuala a pensiei si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 04 ianuarie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 9 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 6 luni.
Puteti cere pensie anticipata partiala (diminuata) si avand stagiul mare de cotizare, cu peste 7 ani peste stagiul complet de cotizare, diminuarea este sub 7 %
Pentru faptul ca ati lucrat cca 10 ani dupa obtinerea certificatului de handicap mediu nu beneficiati de niciun avantaj. Cei cu certificat de handicap mediu beneficiaza de reducerea varstei standard de pensionare cu 10 ani daca au lucrat dupa obtinerea certificatului de handicap mediu un stagiu de cotizare egal cu stagiul complet de cotizare, in cazul dv 29 ani si 6 luni.
In dosarul de pensie trebuie sa aveti acte doveditoare privind sumele castigate diferentiat pe 3 perioade :
-Perioada anterioara lui aprilie 1992 cand pe langa copie de pe carnetul de munca trebuie sa mai aveti o adeverinta de la angajator cu sporurile cu caracter permanent primite sub forma de % sau in suma fixa. In aceasta nu este trecut sporul de vechime care se calculeaza automat de Casa de Pensii. In aceasta perioada sporul de vechime se determina conform celor explicate de noi pe forum si daca utilizati programul nostru de calcul pensie trebuie introdus de dv in program.
-Perioada intre aprilie 1992 si aprilie 2001 cand pe langa copie de pe carnetul de munca trebuie adeverinta cu sporuri (inclusive cel de vechime) numai daca acestea nu au fost incluse in salariul inscris in carnetul de munca.
Perioada dupa aprilie 2001 cand nu mai ete necesara adeverinta de sporuri.
Daca lucrati, obligatia de intocmire si predarea dosarului de pensie o are angajatorul iar dv trebuie sa completati o cerere si sa procurati adeverinte de sporuri daca in perioadele descrise mai sus ati lucrat in alta parte decat in prezent.
Pensia anticipata partiala se plateste de la data depunerii la Casa de Pensii a dovezii de incetarea lucrului. Incetarea lucrului nu este obligatorie la depunerea dosarului de pensie ci se poate proceda astfel:
-Angajatorul incheie carnetul de munca prin propunerea de pensionare fara sa incteze contractul de munca
- La primirea deciziei de pensionare va prezentati la angajator si cereti incetarea contractului de munca si eliberarea unei dovezi pe care o depuneti la Casa de Pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1