Subiect "varsta de pensionare" Deschis de damsa mihaela la data: 04/23/2010 2:59am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
varsta de pensionare
Scris de: damsa mihaela la data: 04/23/2010 2:59am
Gen:masculin
Data nasterii:10.01.1948
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:buna ziua

tatal meu ale carui date le-am trecut mai sus a emigrat in israel din anul 1986.pana in acel an a avut 15 ani de munca in romania ca si inginer+5 ani de facultate;in israel el lucreaza in continuare avand in vedere ca varsta de pensionare este 68 ani.intrebarea noastra este in ce an se poate el pensiona in Romania,daca are vreun beneficiu de pe urma anilor lucrati in israel si ce trebuie sa fac eu pentru a-i putea introduce actele ptr pensionare,eu fiind momentan in romania si avand si buletin, iar el neavand buletin aici.
va multumesc anticipat

mihaela damsa
Re: varsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 04/24/2010 6:28am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere in Romania are dreptul la pensie la limita de varsta in 10 mai 2012 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 4 luni, stagiul complet de cotizare de 33 ani si 8 luni si stagiul minim de 13 ani si 8 luni.
Perioada de studii universitare se considera stagiu asimilat si se cumuleaza la stagiul efectiv lucrat
Pentru deschiderea dreptului la pensie la limita se pun numai conditiile de varsta standard de pensionare de 64 ani si 4 luni si stagiul minim de cotizare de 13 ani si 8 luni. Deci nu are nevoie de a i se cumula stagiile lucrate in strainatate. De altfel aceste stagii de cotizare lucrate in strainatate sunt luate in calcul la deschiderea dreptului la pensie numai daca Romania are incheiate acorduri bilaterale in domeniul asigurarilor sociale cu acea tara. Cu Israelul Romania nu are incheiat acord bilateral.
Dv puteti sa depuneti dosarul de pensionare al tatalului dv daca va transmite o procura in acest sens. Procura o poate obtine de la ambasada sau de la un consulat al Romaniei din Israel.
Mai multe informatii pentru pensionarii cu domiciliul in strainatate gasiti pe site-ul CNPAS la adresa http://www.cnpas.org/portal/ facand click pe:
“Pensionari cu domiciliul in strainatate”
“Acorduri bilaterale”
“Integrare Europeana”
Daca in ianuarie 2011 (aceasta este parerea noastra) in Romania se va adopta noua lege a pensiilor unitare si se mentin prevederile din proiect, datele de mai sus nu se modifica.
Re: varsta de pensionare
Scris de: damsa mihaela la data: 04/25/2010 6:24am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

va multumim pentru raspunsul prompt oferit de dvs.

mihaela damsa
Re: varsta de pensionare
Scris de: damsa mihaela la data: 04/25/2010 6:28am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

va multumim pentru raspunsul prompt oferit de dvs.

mihaela damsa
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1