Subiect "conditii de pensionare" Deschis de precup adriana la data: 04/24/2010 9:17am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
conditii de pensionare
Scris de: precup adriana la data: 04/24/2010 9:17am
Gen:feminin
Data nasterii:02.07.1955
Stagiul de cotizare:30 ani si 6 luni
Alte date:
-absolventa de facultate de 4 ani- cursuri de zi
-8 ani de grupa 2
Intrebare:
Buna ziua. As dori sa stiu cind pot sa depun dosarul pentru pensie anticipata partial(cartea de munca este incheiata cu data de 01.04.2010)si care este coeficientul de penalizare.
Am dreptul la pensionare anticipata?
Care este diferenta intre pensionare anticipata si pensionare anticipata partial?
Multumesc mult. O zi buna
Re: conditii de pensionare
Scris de: la pensie la data: 04/26/2010 2:17am
Conform anexei 3 la legea 19/2000, legea actuala a pensiei si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 02 iulie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani.
Pentru stagiul de 8 de ani in gr II vi se acorda un spor de vechime de 2 ani care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul asimilat pentru studii universitare si realizati un stagiu de cotizare de 36 ani si 6 luni.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu de cotizare de 8 ani in aceasta grupa beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 1 an si 6 luni conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 58 ani si 6 luni, adica in 02 ianuarie 2014 indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de 30 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala din 02 iulie 2010 cu anticipare de 5 ani fata de 02 iulie 2015. Dosarul de pensie anticipata partial ail puteti depune cu pana la 30 zile inainte de 02 iulie 2010. In acest caz diminuarea pensiei anticipate partiale fata de pensia la limita de varsta ar fi de 16,80 %.
Pensia anticipata difera de pensia anticipata partiala prin faptul ca aceasta nu se diminuiaza insa pentru a beneficia de ea ar trebui sa aveti in 02 iulie 2010 un stagiu de cotizare mai mare de 40 ani fara a lua in calcul stagiul asimilat pentru studii universitare.
Daca va fi adoptata noua lege a pensiilor ( noi presupunem din 1 ianuarie 2011) si se vor mentine prevederile din proiect atunci data dv de iesire la pensie la limita de varsta se amana cu 3 luni si devine 02 octombrie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 3 luni si stagiul complet de cotizare de 30 ani si 3 luni.
Re: conditii de pensionare
Scris de: adriana precup la data: 04/26/2010 3:23am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Va multumesc foarte mult pentru lamuriri, mai ales ca raspunsul a fost cel dorit. Mai am o intrebare: daca ma pensionez anticipat partial mai pot sa lucrez? Si daca da care sunt posibilitatile? Multumesc mult.
Re: conditii de pensionare
Scris de: la pensie la data: 04/26/2010 6:50am
Actuala lege a pensiilor la art 92 alin (1) litera b nu prevede ca pensia anticipata partiala sa se suspende pentru asiguratii ce se incadreaza in art 5 alin (1) IV in care cuprinde :
a) asociat unic, asociati, comanditari sau actionari;
b) administratori sau manageri care au incheiat contract de administrare sau de management;
c) membri ai asociatiei familiale;
d) persoane autorizate sa desfasoare activitati independente;
e) persoane angajate in institutii internationale, daca nu sunt asiguratii acestora;
f) alte persoane care realizeaza venituri din activitati profesionale;
In proiectul legii unitare a pensiilor care presupunem ca va intra in vigoare din 1 ianuarie 2011 aceste categorii se restrang numai la “a”
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1