Subiect "recalculare pensie anticipata" Deschis de Emilia Tenea la data: 04/25/2010 1:24am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
recalculare pensie anticipata
Scris de: Emilia Tenea la data: 04/25/2010 1:24am
Gen:f
Data nasterii:10/09/1954
Stagiul de cotizare:35 ani, 9 luni
Alte date:
Intrebare:As dori sa stiu daca pensia anticipata se supune recalcularii; cu niste ani in urma, penalizarea aplicata pensiilor anticipate scadea la fiecare semestru, pentru fiecare an care trece din perioada da anticipre, ajungandu-se in final la cuantumul normal al pensiei. Intrebarea mea este: se mai aplica acest recalcul sau, revenirea la cuantumul normal al pensiei se face la implinirea varstei standard de pensionare?
A doua intrebare ar fi urmatoarea: exista vreun fel de activitate aducatoare de venit suplimentar, pe care o poate indeplini o persoana pensionata anticipat, care sa poata fi cumulata cu pensia anticipata fara a o suspenda pe perioada desfasurarii acesteia?
Re: recalculare pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 04/26/2010 6:47am
Nu a existat niciodata prevederea ca pensia anticipata sa fie recalculata pentru perioada scursa de la primirea acestei pensii. Diminuarea pensiei anticipate partiale calculate la primirea acestei pensii ramane pana la iesirea la pensie la limita de varsta. Recalcularea pensiei anticipate partiale nu poate fi recalculate decat daca se aduc dovezi ca baza de calcul la calculul acesteia a fost gresita si se aduc dovezi in acest sens.
Actuala lege a pensiilor la art 92 alin (1) litera b nu prevede ca pensia anticipata sau anticipata partiala sa se suspende pentru asiguratii ce se incadreaza in art 5 alin (1) IV in care se cuprind :
a) asociat unic, asociati, comanditari sau actionari;
b) administratori sau manageri care au incheiat contract de administrare sau de management;
c) membri ai asociatiei familiale;
d) persoane autorizate sa desfasoare activitati independente;
e) persoane angajate in institutii internationale, daca nu sunt asiguratii acestora;
f) alte persoane care realizeaza venituri din activitati profesionale;
In proiectul legii unitare a pensiilor care presupunem ca va intra in vigoare din 1 ianuarie 2011 aceste categorii se restrang la “a”
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1