Subiect "pensie de invalidate" Deschis de muraru monalisa la data: 04/25/2010 2:35am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie de invalidate
Scris de: muraru monalisa la data: 04/25/2010 2:35am
Gen:F
Data nasterii:09.09.1968
Stagiul de cotizare:lucrez din 17.09.1984 si vreau sa ies la pensie la 01.06.2010 - aprox.26 ani
Alte date:invaliditate de gradul II grav accentuat (din nastere)
Intrebare:cu cat voi fi penalizata pana la pensia standard tinand cont de invaliditate (in acest caz putand sa ma pensionez mai devreme adica la 47 ani)eu avand acum 41 ani?
Va multumesc anticipat si felicitari pentru site-ul dvs.care ne este de mare ajutor.
Re: pensie de invalidate
Scris de: la pensie la data: 04/27/2010 1:56am
Datele dv sunt neclare deoarece dv faceti confuzie intre handicap si invaliditate.
Starea de handicap este data de o infirmitate sau o boala ireversibila si aceste stari sunt de trei feluri : handicap grav, handicap accentuat si handicap mediu. Noi presupunem ca dv aveti handicap accentuat.
Starea de invaliditate este starea cand asiguratul isi pierde capacitatea de munca si aceasta nu se asociaza obligatoriu cu starea de handicap deoarece unele boli care dau invaliditate (pierderea capacitatii de munca) se pot vindeca si se poate recapata capacitatea de munca.
La randul lor invaliditatile sunt de trei feluri in functie de procentul de pierdere al capacitatii de munca si anume : gr I cu pierderea totala a capacitatii de munca si a capacitatii de autoservire, gr II cu pierderea totala a capacitatii de munca si si mentinerea capacitatii de autoservire si gr III cu pierderea a cel putin jumatate din capacitatea de munca.
Conform anexei 3 la legea 19/2000, legea actuala a pensiei si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru starea de handicap, in 09 septembrie 2028 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru starea de handicap accentuat aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 10 ani si iesirea la pensie la varsta de 50 ani. La starea de handicap grav se reduce cu 15 ani varsta de pensionare si iesirea la pensie la varsta de 45 ani
Daca aveti decizie de invaliditate de gr II de la comisia de expertizare a capacitatii de munca puteti sa va pensionati cu pensie de invaliditate pana cand aveti dreptul sa iesiti la pensie la limita de varsta. Pensia de invaliditate nu se penalizeaza ci se calculeaza la fel cu pensia la limita de varsta insa va fi mai mica deoarece aveti stagiul de cotizare mai mic decat in cazul in care ati lucra in continuare pana la iesirea la pensie la limita de varsta. Perioada cat primiti pensie de invaliditate se ia in calculul pensiei la limita de varsta in loc de salariu cu pensia de invaliditate primita.
Daca in ianuarie 2011 (aceasta este parerea noastra) in Romania se va adopta noua lege a pensiilor unitare si se mentin prevederile din proiect, varstele pentru pensie la limita de varsta calculate mai sus se maresc cu 5 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1