Subiect "pensie anticipata partiala" Deschis de Curea Nicolae la data: 04/25/2010 11:57am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partiala
Scris de: Curea Nicolae la data: 04/25/2010 11:57am
Gen:masculin
Data nasterii:08.08.1955
Stagiul de cotizare:fara intrerupere in aceiasi unitate(exceptand armata,dar incadrandu-ma in termenele de continuitate)
Alte date:angajat 17.07.1974/stagiu militar:14.06.1975 -13.12.1976/incetat contract 01.07.2009
Intrebare: am avutgrupa a II-a pana in 01.04.2001,de atunci grupa deosebita (echivalente) pana la plecare. va rog sa-mi spuneti la ce varsta ies la pensie de drept,si cand pot beneficia de pensie anticipata partiala,( daca stagiul militar se include la stagiul de cotizare ),nu am avut concedii medicale ,sau alte intreruperi. multumesc pentru raspuns si va doresc succes in activitatea d-voastra.
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 04/27/2010 3:42am
Conform anexei 3 la legea 19/2000, legea actuala a pensiei si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 08 august 2020 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 25 de ani in gr II vi se acorda un spor de vechime de 6 ani si 3 luni care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul asimilat pentru stagiul militar si realizati un stagiu de cotizare de 41 ani si 2 luni.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si cumulat cu stagiul in conditii deosebite lucrat dupa aprilie 2001 realizati un stagiu in aceasta grupa de 33 ani si 5 luni pentru care beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 7 ani si 6 luni conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 57 ani si 6 luni adica din 08 februarie 2013 indeplinind si conditia sa aveti stagiul de cotizare (inclusiv sporul de 6 ani si 3 luni) mai mare de 35 ani.
Pensie anticipata partiala aveti dreptul la varsta de 60 ani, cu anticipare de 5 ani deoarece aceasta nu se cumuleaza cu reducerea de varsta pentru stagiul in grupa de munca.
Daca in ianuarie 2011 (aceasta este parerea noastra) se va adopta noua lege a pensiilor unitare si se mentin prevederile din proiect, datele de mai sus nu se modifica.
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: Curea Nicolae la data: 04/27/2010 10:05am
la pensie :
Conform anexei 3 la legea 19/2000, legea actuala a pensiei si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 08 august 2020 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 25 de ani in gr II vi se acorda un spor de vechime de 6 ani si 3 luni care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul asimilat pentru stagiul militar si realizati un stagiu de cotizare de 41 ani si 2 luni.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si cumulat cu stagiul in conditii deosebite lucrat dupa aprilie 2001 realizati un stagiu in aceasta grupa de 33 ani si 5 luni pentru care beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 7 ani si 6 luni conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 57 ani si 6 luni adica din 08 februarie 2013 indeplinind si conditia sa aveti stagiul de cotizare (inclusiv sporul de 6 ani si 3 luni) mai mare de 35 ani.
Pensie anticipata partiala aveti dreptul la varsta de 60 ani, cu anticipare de 5 ani deoarece aceasta nu se cumuleaza cu reducerea de varsta pentru stagiul in grupa de munca.
Daca in ianuarie 2011 (aceasta este parerea noastra) se va adopta noua lege a pensiilor unitare si se mentin prevederile din proiect, datele de mai sus nu se modifica.
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: Curea Nicolae la data: 04/27/2010 10:11am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:vechimea in campul muncii nu este echivalenta cu stagiul de cotizare ? daca nu este ,atunci care este stagiul meu de cotizare ,tinand cont de datele trimise de mine in e-mailul anterior? va multumesc si ma scuzati ptr. insistenta.
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 04/28/2010 4:03am
In legislatia actuala nu se mai utilizeaza termenul de vechime in campul muncii ci de stagiu de cotizare.
Stagiul de cotizare este constituit din perioada lucrata la care se adauga sporurile de stagiu de cotizare pentru grupele de munca sau pentru alte situatii prevazute de lege si stagiile asimilate pentru stagiul militar, pentru studii universitare si perioada de pensie de invaliditate.
In cazul dv v-am raspuns mai sus ca stagiul de cotizare ce cuprinde perioada lucrata cumulata cu sporul de stagiu de cotizare pentru gr II de munca si stagiul asimilat pentru stagiul militar este de 41 ani si 2 luni.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1