Subiect "punctaj pensie" Deschis de Nicoae Ion la data: 04/25/2010 3:19pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
punctaj pensie
Scris de: Nicoae Ion la data: 04/25/2010 3:19pm
Gen:
Data nasterii:6 mai 1948
Stagiul de cotizare:34 ani
Alte date:
Intrebare:Am facut armata 1 an si 4 luni perioada in care punctajul este foarte mic si prin pondere imi diminueaza puntul de pensie final.Daca nu faceam armata si lucram aveam punctul de pensie mai mare.Am 62 ani si de la varsta de 52 ani nu mai lucrez ca nu m-a angajat nimeni Am contribuit voluntar la casa de pensii cu o suma echivalenta cu 50% din salariu mediu( ca atat am putut)Am iesit la pensie anticipat cu 300 ron . Mai bine dadeam o spaga la doctori si ma pensionam medical ca acum aveam si eu o pensie mai mare.
valoarea pensiei
Scris de: stircu rodica la data: 04/26/2010 4:07am
Gen:feminin
Data nasterii:20 02 1959
Stagiul de cotizare:38 ani 9 luni 6 zile
Alte date:din care gr 1 17 ani si 3zile gr 2 1 an si 7 luni si 1 zi conditii deosebite6 ani si 8 zile conditii normale5 ani 4 luni si 24 de zile stagiu aferentgr 1 2,8 ani si9luni
Intrebare:cum pot afla calcul pensiei
1,85253
Scris de: stircu rodica la data: 04/26/2010 4:08am
stircu rodica :
Gen:feminin
Data nasterii:20 02 1959
Stagiul de cotizare:38 ani 9 luni 6 zile
Alte date:din care gr 1 17 ani si 3zile gr 2 1 an si 7 luni si 1 zi conditii deosebite6 ani si 8 zile conditii normale5 ani 4 luni si 24 de zile stagiu aferentgr 1 2,8 ani si9luni
Intrebare:cum pot afla calcul pensiei
Re: punctaj pensie
Scris de: la pensie la data: 04/27/2010 8:24am
Pentru Nicolae Ion
Conform anexei 3 la legea 19/2000, legea actuala a pensiei si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 06 octombrie 2012 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 5 luni, stagiul complet de cotizare de 33 ani si 10 luni si stagiul minim de cotizare de 13 ani si 10 luni.
Intelegem ca doriti opinia dv privind situatia dv.
Noi fiind cei care promovam respectarea legii nu pute sa fim de aceiasi parere cu dv privind stagiul militar si a pensiei de invaliditate desi logica dv este corecta.
Asigurarea prin Contract de Asigurare Sociala a unei sume mai mari decat cea minima necesara si pe o perioada mai mare decat cea necesara completarii stagiului de cotizare pana la stagiul complet de cotizare de 33 ani si 10 luni care va deschide dreptul la pensie anticipata partiala, dupa parerea
noastra constituie o investire nerentabila a banilor.
Re: punctaj pensie
Scris de: la pensie la data: 04/27/2010 8:44am
Pentru Starcu Rodica
Presupunem ca ati iesit la pensie beneficiind de echivalarea stagiului de gr I cu conditii speciale.
Daca doriti sa aflati calculul pensiei puteti proceda astfel :
-Analizati Buletinul de calcul al pensiei pe care Casa de Pensii trebuia sa vi-l anexeze la decizia de pensionare. Daca nu ati primit acest bulletin de calcul il cereti la Casa de Pensii si aceasta este obligate sa vi-l dea.
- Procurati datele necesare calculului (salarii, sporuri ) si le introduceti in programul de calcul de pe site-ul nostru.
Intrarea in program o explicam noi pe pagina de intrare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1