Subiect "dosarul de pensie" Deschis de Cercel Nicoleta la data: 04/26/2010 6:08am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
dosarul de pensie
Scris de: Cercel Nicoleta la data: 04/26/2010 6:08am
Gen:F
Data nasterii:05.12.1955
Stagiul de cotizare:30 DE ANI LA 1 NOIEMBRIE 2008
Alte date:
Intrebare:Adeverinta de studii trebuie depusa si in cazul pensiei anticipate partiale ? sau poate fi depusa la indeplinirea virstei standard de pensionare?
Re: dosarul de pensie
Scris de: la pensie la data: 04/27/2010 9:00am
Stagiile asimilate pentru studii universitare nu sunt luate in calculul pensiilor anticipate sau anticipate partiale asa ca nu trebuie depusa dovada acestor stagii la dosarul de pensionare al acestora si poate fi depusa fie ulterior fie la trecerea de la pensia anticipata partiala la pensie la limita de varsta.
Opinia noastra este ca sa nu asteptati data trecerii la pensie la limita de varsta pentru a depune dovada absolvirii studiilor universitare deoarece prin legea unitara a pensiilor care presupunem ca va fi adoptata de la 1 ianuarie 2011 se prevede ca acesta trecere sa nu mai fie facuta la cerere ci se va face automat la data cand indepliniti conditiile. In acest caz daca la data cand indepliniti conditiile pentru pensie la limita de varsta nu aveti depusa dovada absolvirii studiilor universitare riscati ca la acesta pensie sa nu fie luat in calcul stagiul asimilat.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1