Subiect "modificari recente in legislatia pensiilor" Deschis de zorlentan gabriela la data: 04/26/2010 7:02am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
modificari recente in legislatia pensiilor
Scris de: zorlentan gabriela la data: 04/26/2010 7:02am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: In legatura cu OUG 114/2009, Art. III 1, din textul afisat se intelege ca in anul 2010 asigurarile de sanatate pentru pensionarii cu pensia sub 1000 lei, nu vor mai fi platite din bug. asig. de stat, aceasta fiind partea neimpozabila a pensiei.
Atunci, pe cale de consecinta, aceste asigurari vor fi suportate de toti pensionarii, indiferent de cuantumul pensiei.
Daca eu gresesc astept lamuriri din partea dvs, multumesc.
cu stima G.Z.
Re: modificari recente in legislatia pensiilor
Scris de: Lambru Nic la data: 04/26/2010 10:24am
Stimata doamna,

Si eu am concluzionat exact in acelasi fel ca dumneavoastra.
Acelasi lucru l-am sesizat si am scris echipei "Lapensie.com",
pe subiectul OUG 114, Art. III, pct. 1, ieri 25 aprilie a.c.

Astept si eu ca si dvs. clarificari din partea celor ce se ocupa cu problematica legislativa prezentata pe acest portal.

Cu stima,
Lambru Nic
Re: modificari recente in legislatia pensiilor
Scris de: la pensie la data: 04/27/2010 9:31am
Pentru Zorlentan Gabriela
Asa cum am raspuns deja domnului Lambru noi nu am facut decat sa prezentam o modificare legislativa care are tangenta cu pensiile dar se refera la asigurarile de sanatate.
Nu putem sa speculam pe langa textul acestei ordonante si sa afirmam ca daca nu se va mai plati de la bugetul de stat contributie pentru asigurarea de sanatate din partea neimpozabila a pensiilor inseamna ca aceste contributii vor fi suportate de pensionari deoarece nu rezulta aceasta din textul legii.
De altfel logic nu aveti motiv sa va ingrijorati din acest punct de vedere deoarece prevederile OU 114/2009 au intrat in vigoare de la inceputul anului 2010 si pana in prezent nu a fost retinuta de la pensionari contributie de sanatate pentru partea neimpozabila din pensie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1