Subiect "plati conpensatorii" Deschis de Elena Ghinea la data: 04/26/2010 8:48am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
plati conpensatorii
Scris de: Elena Ghinea la data: 04/26/2010 8:48am
Gen:F
Data nasterii:05.05.1956
Stagiul de cotizare:31 ani
Alte date:
Intrebare:Am lucrat pina in martie 2008 ca angajata a Ambasadei Statelor Unite. La incheiere misiunii USAID, am
primit plati conpensatorii de cca 20,000 USD. Acum astept
sa-mi apara decizia de pensionare. Intrebarea pe care doresc sa vi-o pun este daca acesti bani (pt.care s-au pla
tit darile catre bugetul statului roman) sunt adaugati la
venitul meu, astfel incit sa fie luati in calcul la stabilirea pensiei. Daca da, cum pot sa verific acest lucru ? Asi dori sa imi spuneti daca la primirea acestei decizii de pensionare se ataseaza un desfasurator cu venitul realizat-defalcat pe luni si ani cu punctajele aferente. (Asa mi-ar fi mai usor sa-mi dau seama daca s-au
bagat in calcul si platile conpensatorii)
Va multumesc anticipat pentru raspunsul pe care presupun ca mi-l veti trimite.
Re: plati conpensatorii
Scris de: la pensie la data: 04/28/2010 1:13am
Incepand cu 1 aprilie 2001 toate sumele pentru care se plateste contributie pentru asigurari sociale (CAS) sunt inregistrate electronic in arhiva Casei Nationale de Pensii, ordonate dupa codul numeric personal si sunt luate automat in calculul pensiei.
Puteti verifica daca prima acordata dv cu ocazia iesirii la pensie a fost luata in calculul pensiei astfel :
-Analizand buletinul de calcul al pensiei pe care ar trebui sa-l primiti atasat la decizia de pensionare. Daca nu-l primiti concomitant cu decizia de pensionare aveti dreptul sa-l cereti.
- Cerand la Casa de Pensii “Situatia stagiului de cotizare” . Aceasta situatie este un extras al arhivei Casei de Pensii dupa aprilie 2001 in care sunt redate mai multe informatii printre care sumele pentru care s-a platit CAS si sumele care intra in calculul pensiei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1