Subiect "Depunere cerere de pensionare?" Deschis de VLADU PAUL la data: 04/27/2010 2:02am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Depunere cerere de pensionare?
Scris de: VLADU PAUL la data: 04/27/2010 2:02am
Gen:F(sotia)
Data nasterii:11.02.1951
Stagiul de cotizare:36
Alte date:
Intrebare:Sotia ,cf. L19, trebuia sa iasa la pensie in nov. 2009, dar fiind in invatamant i s-a impus sa termine anul scolar. Deci va face cererea de pensionare la limita de varsta cu data de 01.07.2010.Cand trebuie depus dosarul de pensionare,cf. L49/2010, spre a putea primi pensia cu aceasta data? Poate sa-si depuna,personal, dosarul?
Re: Depunere cerere de pensionare?
Scris de: la pensie la data: 04/28/2010 2:52am
Legea 49/2010 se refera la cei care nu au indeplinit conditiile de iesire la pensie. Sotia dv indeplinind deja conditiile de iesire la pensie la limita de varsta conform prevederilor legii 19/2000 legea pensiilor, nu mai cade in incidenta legii 49/2010 si deci poate depune oricand dosarul de pensie, iar pensia la limita de varsta i se plateste de la data de depunere a dosarului de pensionare. Perioada scursa dupa depunerea dosarului de pensie pana la emiterea deciziei de pensionare difera de la un judet la altul sin u putem sa o apreciem.
Legea 19/2000 permite cumularea pensiei cu salariu dupa indeplinirea conditiilor de pensionare.
Depunerea dosarului poate fi facuta si de sotia dv daca reuseste sa obtina actele necesare si poate convinge Inspectoratul scolar sa-i elibereze actele necesare cu conditia ca incetarea activitatii sa se faca la incheierea anului scolar.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1