Subiect "punctaj suplimentar si reducere varsta pensionare" Deschis de ghita la data: 04/27/2010 2:27am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
punctaj suplimentar si reducere varsta pensionare
Scris de: ghita la data: 04/27/2010 2:27am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

pentru anii lucrati in grupa I se acorda atat punctaj suplimentar cat si reducerea varstei de pensionare?
Re: punctaj suplimentar si reducere varsta pensionare
Scris de: la pensie la data: 04/28/2010 5:08am
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data locurile de munca in grupa I de munca au fost echivalate fie cu grupa conditii speciale prin legea 226/2006 fie cu grupa conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001. Modul de echivalare il puteti afla la intreprinderea in care ati lucrat stagiul de gr I.
Pentru stagiul in gr I se beneficiaza de :
-Un spor de stagiu de cotizare de 6 luni pentru fiecare an de stagiu in aceasta grupa care se cumuleaza la stagiul de cotizare.
- Reducerea varstei de pensionare si a stagiului complet de cotizare in functie de grupa de munca echivalata dupa aprilie 2001 asa cum am spus mai sus. Aceste reduceri pot fi calculate pe site-ul nostru facand click pe “Reducerea varstei de pensionare” si introducand datele necesare.
- Majorarea punctajelor lunare cu 50 % pe perioada stagiului de gr I conform legii 218/2008 sau a OU 209/2008.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1