Subiect "Drept de munca" Deschis de Malus Livia la data: 04/27/2010 8:50am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Drept de munca
Scris de: Malus Livia la data: 04/27/2010 8:50am
Gen:Feminin
Data nasterii:06.02.1990
Stagiul de cotizare:-
Alte date:-
Intrebare:Buna ziua.Am o nelamurire..si nu stiu unde sa intreb..si-atunci m-am gandit sa scriu aici..
Primesc o pensie de urmas dupa tatal meu.Sunt inca la scoala,dar as vrea sa lucrez.Sunt la liceu,la zi.Vreau sa lucrez pe timpul verii,dar as vrea si in restul anului,part-time.Am voie?Exista o limita de salariu?As vrea sa primesc pensia in continuare,desi e mica,nu vreau sa o pierd.Nu-mi ajung banii,de aceea as vrea sa pot lucra.Care sunt conditiile?Va rog,astept un raspuns cat mai curand.Multumesc anticipat.
Re: Drept de munca
Scris de: la pensie la data: 04/29/2010 3:09am
Conform legii pensiilor 19/2000 art 92 alin (1) „Plata pensiei se suspenda incepand cu luna urmatoare celei in care:
d) beneficiarul unei pensii de urmas realizeaza dintr-o activitate profesionala venituri brute lunare mai mari de o patrime din salariul mediu brut pe economie, stabilit conform art. 5 alin. (3)” (NN - care a fost utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor de stat pe anul respectiv )
Pe anul 2010 acest salariul mediu brut pe economie utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor de stat a fost stabilit prin legea 12/2010 art 16 la 1836 lei.
In concluzie in anul 2010 aveti dreptul sa cumulati pensia de urmas cu un venit brut lunar pana la valoarea 459 lei rezultat din salariu.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1