Subiect "cum se calculeaza pensia anticipata partial" Deschis de mary la data: 04/27/2010 1:07pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cum se calculeaza pensia anticipata partial
Scris de: mary la data: 04/27/2010 1:07pm
Gen:f
Data nasterii:08.12.1954
Stagiul de cotizare:32 ani 11 luni si 15 zile
Alte date:punctajul obtinut 0.7942
Intrebare:am primit decizia de pensionare anticipata partial si am o nelamurire:
din ce motive am obtinut un punctaj asa de mic?
si de ce sint penalizata cu 35%.?
pot face contestatie? si daca da, cum ar trebui sa arate acea contestatie?
va rog sa-mi raspundeti cit de curind posibil.
multumesc
Re: cum se calculeaza pensia anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 04/29/2010 8:55am
Pensia anticipata partiala se calculeaza astfel.
Se calculeaza mai intai pensia nediminuata in functie de salariile (veniturile) dv pe timpul stagiului de cotizare. Calculul se face similar cu cel pentru pensia la limita de varsta si poate fi facut sip e site-ul nostrum daca aveti datele necesare.. Casa de pensii avea obligatia sa va ataseze la decizia de pensionare un bulletin de calcul al pensiei. Daca nu ati primit acest bulletin de calculi l puteti cere la Casa de pensii printr-o cerere.
Apoi se calculeaza diminuarea in functie de numarul de luni de anticipare si de stagiul dv de cotizare. Daca ne dadeati si data cand ati iesit la pensiei anticipata partiala va puteam calcula noi diminuarea dar pentru stagiul dv de cotizare diminuarea nu putea sa fie mai mare de 21 %. Deasemeni acesta diminuare poate fi calculate pe site-ul nostrum la “Pensia anticipata partiala”
Contestarea calculului pensiei poate fi facuta la Tribunalul judetean sau de sector si pentru a face aceasta trebuie mai intai sa precizati care este eroarea de calcul iar pentru forma de prezentare a contestatiei va adresati unui avocat sau direct tribunalului deoarece aceasta contestare este scutita de taxe.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1