Subiect "lamuriri ref.calculul pensiei" Deschis de Niculescu Cornelia la data: 04/28/2010 2:09am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
lamuriri ref.calculul pensiei
Scris de: Niculescu Cornelia la data: 04/28/2010 2:09am
Gen:feminin
Data nasterii:12.07.1951
Stagiul de cotizare:cca.39 de ani
Alte date:
Intrebare:
1. La calculul pensiei se ia in considerare ca s-a platit CAS pentru ore suplimentare, al 13-lea salariu, prima de vacanta, diferite prime? Aceste sume au fost adaugate la veniturile lunii respective si suma rezultata a fost supusa platilor pentru somaj, cas, sanatate, impozit.
In adeverinta pe care am predat-o la casa de pensii nu s-a specificat ca pentru aceste sume(obtinute numai in anumite luni ale anului) s-ar fi platit cas-ul.
Exista vreo posibilitate legala de luare in calcul a contributie mele pentru aceste sume?
2. Am inteles ca incepand din anul 1992 se ia automat in calcul procentul pentru vechimea in munca si ca la o simulare a pensiei nu trebuie sa mai scriem la capitolul sporuri procentul care ar reveni in functie de vechime, cu toate ca acesta este trecut in cartea de munca.Am inteles corect? si daca este asa, cum se face diferentierea intre cei care au beneficiat de acest spor si multi salariati care lucrand la privat nu beneficieaza de sporuri de vechime?
Multumesc pentru raspunsuri.
Re: lamuriri ref.calculul pensiei
Scris de: la pensie la data: 04/30/2010 4:33am
1. Inainte de aprilie 2000 a existat legea pensiilor 3/1977 in care nu era prevazut ca in baza de calcul a pensiei sa fie incluse sumele enumerate de dv ci numai sporurile cu caracter permanent. CAS inainte de aprilie 20001 nu s-a retinut de la angajati pentru nicio suma iar pentru sumele enumerate de dv nu a fost retinuta nici contributie pentru pensie suplimentara.
Dupa aprilie 2001 a intrat in vigoare legea 19/2000 care prevede ca in baza de calcul a pensiilor sa intre toate sumele castigate si sa fie platit CAS pentru acestea.
Deci pentru ca sumele in cauza inainte de aprilie 2001 sa fie luate in calcul trebuie deschideti actiune la tribunal dar pentru aceasta trebuie sa dovediti ca ati platit contributie si dupa cum ne comunicati nu puteti obtine aceasta dovada de la angajator.
2. Ati inteles gresit. Luarea in calcul automat a sporului de vechime inainte de aprilie 1992 se face de programul de calcul al Casei de Pensii iar in programul de calcul pensie de pe site-ul nostru acest spor trebuie introdus manual in program. Pentru a-l putea introduce in programul nostru trebuie sa-l determinati asa cum explicam noi pe forum la “Spor de vechime”
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1