Subiect "calc. varstei de pensionare" Deschis de Dinculescu la data: 04/29/2010 5:10am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calc. varstei de pensionare
Scris de: Dinculescu la data: 04/29/2010 5:10am
Gen:
Data nasterii:01.01.1949,Masculin
Stagiul de cotizare:34 ani,facultate la zi
Alte date:15 ani de grupa a doua
Intrebare:1) Cand pot iesi la pensie daca stagiul de cotizare normal este de 34 de ani si 8 luni?
2)Daca arhiva a fost inundata si nu mai am cum sa dovedesc ca am lucrat in grua a doua, se poate obtine o astfel de dovada prin tribunal cu martori?
Re: calc. varstei de pensionare
Scris de: la pensie la data: 05/01/2010 3:44am
Conform anexei 3 la legea 19/2000, legea actuala a pensiei si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 01 septembrie 2013 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 8 luni, stagiul complet de cotizare de 34 ani si 4 luni si stagiul minim de cotizare de 14 ani si 14 luni.
Daca ati putea obtine adeverinta pentru cei 15 ani in gr II ati putea beneficia de un spor de stagiu de cotizare de 3 ani si 9 luni si de reducerea varstei de pensionare cu 3 ani
Puteti cere pensie anticipata partiala (diminuata) din data in care indepliniti si conditia sa aveti stagiu de cotizare de 34 ani si 4 luni fara a lua in calcul stagiile asimilate pentru studii universitare si stagiul militar.
Stagiile asimilate se iau numai in calculul pensiei la limita de varsta.
Daca nu puteti reconstitui stagiul de gr II si nici sa va angajati pentru 4 luni puteti incheia un Contract de Asigurare Sociala cu Casa de Pensii si pentru plata lunara a unei contributii (in anul 2010 de 144 lei) puteti sa va completati stagiul pentru a putea beneficia de pensie anticipata partiala.
In legislatia pensiilor nu exista posibilitatea reconstituirii stagiului de cotizare in grupa de munca prin proba cu martori
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1