Subiect "Trecere de la invaliditate la limita de varsta" Deschis de Magureanu Marin la data: 04/29/2010 9:07am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Trecere de la invaliditate la limita de varsta
Scris de: Magureanu Marin la data: 04/29/2010 9:07am
Gen:M
Data nasterii:14.09.1951
Stagiul de cotizare:43 ani 4 luni
Alte date:20 ani grupa I,7 ani 6 luni normal,5 ani 9 luni stagiu asimilat,stagiu de grupa 10 ani.
Intrebare:Care este data de iesire la pensie la limita de varsta,varsta standard de pensionare,stagiul complet de cotizare in cazul meu. Multumesc anticipat.
Re: Trecere de la invaliditate la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 05/03/2010 2:26am
Conform anexei 3 la legea actuala a pensiilor 19/2000 si a anului de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, 14 septembrie 2016 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiul anterioar in aceasta grupa a fost echivalat cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” prevazute in noua lege a pensiilor 19/2000.
Daca stagiul de gr I a fost echivalat cu grupa conditii speciale beneficiati de reducerea varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 8 ani si puteti trece acum de la pensia de invaliditate la pensia la limita de varsta dar aceasta varianta este dezavantajoasa deoarece pentru faptul ca beneficiati de reducerea stagiului complet de cotizare ( care are ca efect majorarea pensiei cu cca 25 %) nu mai beneficiati de majorarea cu 50 % a punctajelor anuale pe perioada stagiului de gr I conform OU 209/2008.
Daca stagiul de gr I a fost echivalat cu grupa conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 4 ani si 6 luni si puteti trece de la pensia de invaliditate la pensia la limita de varsta la varsta de 60 ani si 6 luni adica in 14 martie 2012.
Modul de echivalare al stagiului dv de gr I il puteti afla de la institutia in care ati lucrat acest stagiu sau il puteti afla prin determinarea stagiului complet de cotizare utilizat la calculul pensiei de invaliditate. Acest stagiu este specificat in decizia de pensionare cu pensie de ivaliditate sau il puteti determina impartind numarul de puncte realizate la punctajul mediu al pensiei si daca rezultatul este 35 stagiul a fost echivalat cu conditii deosebite iar daca rezultatul este 27 a fost echivalat cu conditii speciale.
Daca va fi adoptata noua lege a pensiilor ( noi presupunem din 1 ianuarie 2011) si se vor mentine prevederile din proiect atunci datele de mai sus nu se modifica cu exceptia faptului ca aceasta trecere de la pensia de invaliditate la pensia la limita de varsta se va face automat fara a face cerere.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1