Subiect "pensie anticipata" Deschis de elisabeta la data: 05/06/2010 7:52am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: elisabeta la data: 05/06/2010 7:52am
Gen:feminin
Data nasterii:1954 , martie,27
Stagiul de cotizare:35 ani
Alte date: 6 ani grupa a2-a
Intrebare:=== Unitatea ma poate obliga sa ma pensionez anticipat, IN 2010 PANA IN SEPTEMBRIE??? CPONFORM CAREI LEGI?????
=== VA ROG SA-MI COMUNICATI CAND AM DREPTUL LA PENSIE LIMITA DE VARSTA, EXACT ANUL , DUPA DATELE CARE V-AM COMUNICAT.
=== VA MULTUMESC
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 05/07/2010 12:57am
Conform anexei 3 la legea 19/2000, legea actuala a pensiei si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 27 noiembrie 2013 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 8 luni, stagiul complet de cotizare de 29 ani si 4 luni si stagiul minim de 14 ani si 4 luni.
Pentru stagiul de 6 ani completi in gr II vi se acorda un spor de vechime de 1 an si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare de 36 ani si 6 luni.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu de cotizare in conditii deosebite de 6 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 1 an conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 58 ani si 8 luni, adica in 27 noiembrie 2012.
Nu exista lege prin care sa fiti obligata sa cereti pensie anticipata partiala dar se practica o serie de metode care de cele mai multe ori isi ating scopul.
Daca va fi adoptata noua lege a pensiilor ( noi presupunem din 1 ianuarie 2011) si se vor mentine prevederile din proiect atunci datele de mai sus nu se modifica.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1