Subiect "ce conditii sunt necesare pentru pensie anticipata partial" Deschis de voicu elena la data: 05/06/2010 9:24am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
ce conditii sunt necesare pentru pensie anticipata partial
Scris de: voicu elena la data: 05/06/2010 9:24am
Gen:f
Data nasterii:15.02.1956
Stagiul de cotizare:34
Alte date:2 copii,2 ani intrerupere activitate pentru ingrijire copil in varsta de pana la 7 ani,3 ani 1/4 norma pentru ingrijire copil in varsta de pana la 7 ani coform legilor respective(?)
Intrebare:daca pot iesi la pensie anticipata partiala si cand ?
Re: ce conditii sunt necesare pentru pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 05/07/2010 1:20am
Conform anexei 3 la legea 19/2000, legea actuala a pensiei si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 15 februarie 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de 15 ani.
Pentru pensie anticipata partiala trebuie sa indepliniti doua conditii :
-Sa aveti varsta mai mare de 55 ani pe care o indepliniti dupa 15 februarie 2011.
-Sa aveti stagiul de cotizare mai mare decat stagiul complet de cotizare adica de 30 ani.
In cazul dv la stagiul de cotizare nu este luata in calcul perioada de intrerupere de 2 ani deoarece presupunem ca aceasta este inainte de aprilie 2001 si nu ati primit indemnizatie pentru crestere copil. Perioada lucrata cu timp partial daca aceasta a fost facuta conform legii, pentru crestere copil, se ia integral in calculul stagiului de cotizare.
Daca va fi adoptata noua lege a pensiilor ( noi presupunem din 1 ianuarie 2011) si se vor mentine prevederile din proiect atunci datele de mai sus se amana cu 6 luni si devin :
-Data de iesire la pensie la limita de varsta 15 august 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 6 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 6 luni si stagiul minim de 15 ani.
-Data de iesire la pensie anticipata partiala dupa 15 august 2011.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1