Subiect "pensie anticipata" Deschis de Nicu Iana la data: 05/06/2010 10:49am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: Nicu Iana la data: 05/06/2010 10:49am
Gen:M
Data nasterii:28.03.1953
Stagiul de cotizare:38ani si 4luni
Alte date:Stagiul militar satisfacut de 1an si 4luni.
Angajat din 03.01.1972 si pana in prezent.
5ani si 3luni grupa a-2-a(conditii deosebite)
Intrebare:In primul rand va multumesc pentru raspunsul primit in 4.05.2010 de la dumneavoastra.
Acum as dori sa va rog sa-mi raspunde-ti la urmatoarele intrebari:
1)in cazul pensiei anticipate,in cei 43 de ani de stagiu de cotizare intra si sporul de 1an si 3luni pentru cei 5ani si 3luni lucra-ti in gr.2 si armata?
2)la cap.Reducerea varstei de pensionare, etapele sunt impartite din 2 in 2ani.Ce se intampla cu perioada dintre acesti ani? ex.: - 23ani si 6luni
- 9ani si 3luni
Aici ma refer la ani lucrati in gr.2(conditii deosebite)
Tot ce am scris acum se refera la noua lege a pensiilor.
Inca o data va multumesc pentru ajutor si intelegere.
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 05/07/2010 2:09am
In acest mesaj va referiti de fapt la prietenul dv.
1. La stagiul de cotizare la pensia anticipata sau anticipata partiala atat conform legii actuale a pensiilor cat si a legii unitare a pensiilor se ia in calcul numai sporul de 1 an si 3 luni pentru stagiul de gr II de munca iar stagiul asimilat pentru stagiul militar nu se ia in calcul.
2. Atat in actuala lege a pensiilor cat si in proiectul legii unitare a pensiilor reducerea varstei de pensionare se face pe transe iar daca aveti un stagiu intre doua transe se ia in calcul limita inferioara. In exemplul dat de dv daca va referiti la grupa II de munca (conditii deosebite) stagiul de 23 ani si 6 luni se incadreaza intre 22 si 24 ani si se ia in calcul 22 ani, deci se pierde avantajul perioadei ce depaseste 22 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1