Subiect "red.virsta de pens." Deschis de Ioan Maricuta la data: 05/07/2010 8:14am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
red.virsta de pens.
Scris de: Ioan Maricuta la data: 05/07/2010 8:14am
Gen:M
Data nasterii:13.06.1957
Stagiul de cotizare:33ani Alte date:17 ani si 5 luni gr.I si 6 ani si 5 luni conditii speciale.
Intrebare:
Buna ziua,
Va supun atentiei urmatoarea anomalie a actualei legi a pensiilor,anomalie care se transfera si in proiectul noii legi a pensiilor si anume:salariatii care au lucrat pina la 01.04.2001 in gr.I,iar dupa aceasta data in conditii speciale nu beneficiaza de cumularea acestor perioade la calculul reducerii virstei de pensionare decit daca au cel putin 25 de ani lucrati in aceste conditii.In acest caz se poate ajunge la urmatoare situatie limita:daca ai lucrat in aceste conditii 24 de ani si 364 zile beneficiezi de o reducere de numai 10 ani,pe cind daca ai lucrat in aceste conditii numai cu 1(una)zi in plus beneficiezi de 15 ani reducere.Vi se pare corect ca numai pentru o diferenta de o zi lucrata ,diferenta sa fie de 5 ani?Eu stiu ca o lege trebuie sa fie echitabila si nediscriminatorie.De ce nu se face o trecere graduala de la un sistem vechi la unul nou printr-un simplu program de calculator si sa se renunte la acele transe din 2 in 2 ani care conduc la asemenea aberatii.Dv.puteti sesiza parlamentului aceste anomalii pentru ca noua lege sa fie echitabila si nediscriminatorie.
Va multumesc.
Re: red.virsta de pens.
Scris de: la pensie la data: 05/10/2010 2:23am
Cunoastem aceasta anomalie si multe altele si suntem de accord cu dv ca este inechitabila.
Astfel de anomalii se pot observa peste tot unde drepturile se acorda conform unor trepte.
Anomalia semnalata de dv este flagranta din cauza ca este acordata prin doua legi diferite date la date diferite si anume :
- Reducerea de 15 ani pentru stagiul in conditii speciale de 25 ani este acordata prin art 3 din legea 226/2006 ( prin art 43 alin (2) din legea 19/2000 se acorda aceiasi reducere dar numai pentru cei care au lucrat in aviatia civila si activitate artistica). Aceasta lege a fost data ulterior sa corecteze o eroare si dupa cum stim nu intotdeauna petecul se potriveste cu sacul.
- Reducerea de 10 ani pentru stagiul in conditii speciale de 24 ani este acordata prin art 44 din legea 19/2000.
A existat o perioada cu o anomalie si mai mare cand prin cele doua legi la acelasi stagiu prin legea 19/2000 se acorda reducerea varstei cu 10 ani iar prin legea 226/2006 se acorda reducerea cu 15 ani.
Anomaliile din proiectul legii unitare a pensiilor sunt atat de multe incat nu pot fi discutate aici.
In ceiace priveste sesizarea acestor anomalii acest drept l-a avut oricine cand proiectul legi unitare a pensiilor a fost supus discutiei publice in care scop a fost postat pe site-ul Ministerului Muncii incepand cu septembrie 2009 si cine dorea putea posta observatiile pana la 05 februarie 2010. Insa nu simpla sesizare a dus la modificarea proiectului legii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1