Subiect "pensie la limita de varsta" Deschis de Dan Bogdan la data: 05/10/2010 2:51pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie la limita de varsta
Scris de: Dan Bogdan la data: 05/10/2010 2:51pm
Gen:masculin
Data nasterii:14 ianuarie 1954
Stagiul de cotizare:34 ani si 6 luni plus 3 ani stagiu militar
Alte date:Am lucrat in aviatia civila 24 ani,11 luni si 9 zile,beneficiind in toata aceasta perioada de incadrare in Grupa 2 munca in procent de 100%din care 5 ani in conditii deosebite (conform adeverintei eliberate de angajator ).Daca eu completez grila de calcul la punctul 5 imi rezulta varsta de pensionare de 55 de ani iar daca completez punctul 8 al aceleasi grile varsta de pensionare este de 59 ani si 6 luni.....
Intrebare:Care este varsta mea de pensionare?
Re:completare la pensie la limita de varsta
Scris de: Dan Bogdan la data: 05/10/2010 4:01pm
Dan Bogdan :
Gen:masculin
Data nasterii:14 ianuarie 1954
Stagiul de cotizare:34 ani si 6 luni plus 3 ani stagiu militar
Alte date:Am lucrat in aviatia civila ,ca personal tehnic ,24 ani,11 luni si 9 zile,beneficiind in toata aceasta perioada de incadrare in Grupa 2 munca in procent de 100%din care 5 ani in conditii deosebite (conform adeverintei eliberate de angajator ).Daca eu completez grila de calcul la punctul 5 imi rezulta varsta de pensionare de 55 de ani iar daca completez punctul 8 al aceleasi grile varsta de pensionare este de 59 ani si 6 luni.....
Intrebare:Care este varsta mea de pensionare?
Re: pensie la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 05/11/2010 8:31am
Conform anexei 3 la legea 19/2000, legea actuala a pensiei si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 14 ianuarie 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de 15 ani.
Situatia stagiului dv in gr II este neclara. Grupa II a existat inainte de aprilie 2001 iar dupa aceasta s-a numit conditii deosebite. In aceste conditii presupunem ca aveti 19 ani lucrati inainte de aprilie 2001 in gr II si 5 ani dupa aceasta data in conditii deosebite.
Pentru stagiul de 19 ani in gr II vi se acorda un spor de vechime de 4 ani si 9 luni care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul asimilat pentru stagiul militar si realizati un stagiu de cotizare total de peste 42 ani.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite si cumulate cu stagiul in aceiasi categorie lucrat dupa aprilie 2001 realizati un stagiu de cotizare in conditii deosebite de 24 ani si beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 5 ani si 6 luni conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 59 ani si 6 luni, adica in 14 iulie 2013.
Deci corect este sa completati la punctual 8 daca ati lucrat in gr II inainte de aprilie 2001 si in conditii deosebite dupa aceasta data.
Completarea datelor la punctual 5 se face de catre cei care au lucrat in gr I inainte de aprilie 2001 iar dupa aceasta data au lucrat in conditii speciale iar stagiul inainte de aprilie 2001 se incadreaza in art 20 alin (1) litera c din legea pensiilor 19/2000 adica in conditii speciale.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1