Subiect "depunerea dosarului?" Deschis de mirescu aurelia la data: 05/15/2010 7:39am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
depunerea dosarului?
Scris de: mirescu aurelia la data: 05/15/2010 7:39am
Gen:F
Data nasterii:1956
Stagiul de cotizare:32
Alte date:
Intrebare:Cu cit timp inainte de implinirea virstei pt.pensie anticipata partiala(55 ani)trebuie depus dosarul? Multumesc!
Re: depunerea dosarului?
Scris de: la pensie la data: 05/17/2010 1:56am
Depunerea cererii de pensionare anticipata partiala se poate face cu pana la 30 zile inainte de indeplinirea conditiilor de pensionare.
Conform legii 19/2000 indepliniti conditiile de pensionare pentru pensie anticipata partiala la implinirea varstei de 55 ani,
Daca va fi adoptata legea unitara a pensiilor ( noi presupunem din 1 ianuarie 2011) si se vor mentine prevederile din proiect atunci atat data de iesire la pensie la limita de varsta cat si cea la pensie anticipata partiala se amana cu cateva luni in functie de luna dv de nastere.
Nu va putem spune numarul de luni cu care se amana deoarece nu ati dat luna de nastere dar il puteti calcula singura cu programul de calcul “Varsta de pensionare” “Conform legii unitare a pensiilor (proiect)” accesibil de pe pagina principala a site-ului nostru.
pensie anticipata
Scris de: mirescu aurelia la data: 05/19/2010 1:22pm
Gen:F
Data nasterii:18 februarie 1956
Stagiul de cotizare:32 ani
Alte date:
Intrebare:Cu cite luni se amina iesirea la pensie anticipata peste virsta de 55 ani,in conditia in care va fi adoptata legea unitara a pensiilor? Datele mele sunt trecute mai sus.Si care este diferenta dintre pensia anticipata si partial anticipata? Eu in care ma incadrez?
Re: depunerea dosarului?
Scris de: la pensie la data: 05/20/2010 6:34am
Daca va fi adoptata legea unitara a pensiilor ( noi presupunem din 1 ianuarie 2011) si se vor mentine prevederile din proiect atunci atat data de iesire la pensie la limita de varsta cat si cea la pensie anticipata partiala se amana cu 6 luni si devin :
-Data de iesire la pensie la limita de varsta 18 august 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 6 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 6 luni iar stagiul minim de cotizare ramane 15 ani.
- Data de iesire la pensie anticipata partiala 18 august 2011.
Pensiile anticipata si anticipata partiala se pot obtine la aceiasi data cu maxim 5 ani anticipare fata de varsta standard de pensionare si deci pot fi obtinute la aceiasi data in functie de stagiul de cotizare realizat pana la data iesirii la pensie.
Diferenta intre pensia anticipata partiala si cea anticipata partiala, in conditiile noii legi a pensiilor, consta in urmatoarele :
-Pensia anticipata se poate obtine cu 5 ani anticipare (in cazul dv 55 ani si 6 luni) daca la acea data aveti stagiul de cotizare mai mare cu 8 ani decat stagiul complet de cotizare adica 38 ani si 6 luni. Pensia anticipata nu se diminuiaza
-Pensia anticipata partiala se poate obtine in aceleasi conditii de varsta daca aveti stagiul de cotizare mai mare cu mai putin de 8 ani decat stagiul complet de cotizare, in cazul dv mai mare de 30 ani si 6 luni si mai mic de 38 ani si 6 luni.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare. Astfel daca cereti pensie anticipata partiala in 18 august 2011 pentru 60 luni de anticipare diminuarea pensiei ar fi de 45 %.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1