Subiect "contributii la vechime" Deschis de SURDEA NICOLAIE la data: 05/19/2010 1:44am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
contributii la vechime
Scris de: SURDEA NICOLAIE la data: 05/19/2010 1:44am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:29. Ma numesc SURDEA NICOLAIE din Timisoara si vreu sa ma indrumati cum sa fac si daca este posibil ca perioada 03.08.1992-29.10.1992 si 15.04.1993-14.07.1993 in care am lucrat cu contract de munca in Germania contract aprobat si inregistrat si la Ministerul Muncii in Romania sa pot inregistra in cartea de munca ca vechime si ca si contributie. Ce acte trebuie sa solicit si de unde ca sa pot complecta dosarul de pensionare.Va multumesc
Re: contributii la vechime
Scris de: la pensie la data: 05/20/2010 1:32am
Persoanele care au lucrat in strainatate nu trebuie sa inregistreze stagile lucrate acolo in cartea de munca ci aceste stagii sunt luate in calculul stagiului de cotizare pentru deschiderea dreptului la pensie la limita de varsta sau de invaliditate (nu si pentru pensie anticipata) prin completarea unor formulare.
Modul de recunoastere a stagiului de cotizare in strainatate il aflati adresandu-va Casei Nationale de Pensii (CNPAS) sau acesand site-ul CNPAS la adresa http://www.cnpas.org/portal/ facand click pe:
“Pensionari cu domiciliul in strainatate”
“Acorduri bilaterale”
“Integrare Europeana”
“Relatii europene”
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1