Subiect "reducerea varstei de pensionare" Deschis de Mitrache Doinita la data: 08/04/2010 1:21am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
reducerea varstei de pensionare
Scris de: Mitrache Doinita la data: 08/04/2010 1:21am
Gen:Feminin
Data nasterii:24.01.1958
Stagiul de cotizare:27
Alte date:gr.I-12 ani;gr.II-6 ani;9 ani cond.deosebite
Intrebare:va multumesc pt.lamuriri!am uitat insa sa dau data nasterii pe care o dau acum:24.01.1958;as dori sa mai stiu cu ce perioada se amana pensionarea mea dupa noua lege,din 2011?
Re: reducerea varstei de pensionare
Scris de: la pensie la data: 08/04/2010 7:48am
In urma precizarii datei de nastere raspunsul devine:
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea de varsta pentru stagiile in grupele de munca, in 24 ianuarie 2018 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani.
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 iar dupa aceasta data locurile de munca in grupele de munca au a fost echivalate astfel:
Stagiile de gr I fie cu grupa conditii speciale prin legea 226/2006 fie cu grupa conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 iar stagiile de gr II cu grupa conditii deosebite prin Hotararea de Guvern 261/ 2001.
Modul de echivalare a stagiului dv de gr I il puteti afla la intreprinderea unde ati lucrat aceste stagii.
Pentru stagiile de gr I si II beneficiati de sporuri de vechime astfel: Pentru stagiul de 12 ani in gr I de un spor de vechime de 6 ani iar pentru stagiul de 6 ani in gr II beneficiati de un spor de vechime de 1 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare si rezulta un stagiu total de cotizare de 34 ani si 6 luni.
In functie de modul de echivalare al locului de munca de gr I exista urmatoarele variante de pensionare:
Varianta 1
Daca locul de munca de gr I, a fost echivalat cu conditii speciale prin prevederile legii 226/2006, pentru un stagiu in aceasta grupa de 12 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 6 ani.
Pentru stagiu de cotizare in gr II, echivalat cu conditii deosebie cumulat cu stagiul in conditii deosebite lucrat dupa aprilie 2001, realizati un stagiu de 15 ani in aceasta grupa pentru care se acorda reducerea varstei standard de pensionare cu 3 ani.
Cumuland cele doua reduceri rezulta o reducere totala a varstei de pensionare de 9 ani pentru care puteati sa va pensionati la limita de varsta la varsta de 51 ani adica din 24 ianuarie 2009.
Varianta 2
Daca stagiile de gr I si II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cumulate cu stagiul in conditii deosebite lucrat dupa aprilie 2001, realizati un stagiu de 27 ani in aceasta grupa pentru care se acorda reducerea varstei standard de pensionare cu 6 ani si puteti sa va pensionati la limita de varsta la varsta de 54 ani adica din 24 ianuarie 2012.
Daca se adopta legea unitara a pensiilor (noi presupunem cu 1 ianuarie 2011) si se mentin prevederile din proiect, datele de mai sus se amana cu 1 an si 6 luni astfel :
-Data de iesire la pensie la limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in grupele de munca devine 24 iulie 2019 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 6 luni si stagiul complet de cotizare de 31 ani si 6 luni.
- Data de iesire la pensie la limita de varsta, cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in grupele de munca in varianta 2 devine 24 iulie 2013
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1