Subiect "informatii utile pentru a face dreptate!" Deschis de Baniai Marcel la data: 08/04/2010 11:00am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
informatii utile pentru a face dreptate!
Scris de: Baniai Marcel la data: 08/04/2010 11:00am
Gen:M
Data nasterii:22.09.71
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua!
Pentru a formula intrebarea trebuie sa va descriu pe scurt situatia mea.Sunt in pensie de boala in urma unui accident survenit in timpul si din cauza indeplinirii obligatiilor militare in 1991.Am fost in coma doua luni timp in care mi sa facut doua operatii pe creier,diagnosticul clinic cu care am iesit si am fost incadrat in gradul I a fost HEMATON EXTRADURAL FRONTOTOMPORAL STG.OPERAT,TULBURARI FUNCTIONALE MARI(hemipareza dr.afazie).In urma expertizelor de alungul anilor am fost incadrat in gradul 1,2,3,2 si dinou 3,iar in prezent la ultima expertiza ma incadrez in gradul 0 cu diagnosticul clinic <<STARE DUPA HEMATON ULTRACRANIAN AP,HEMIPAREZA DR....<<NU SUNT MULTUMIT DE DECIZIA LUATA SI AS DORI O NOUA EXPERTIA(sunt dispus sa fac toate analizele necesare).In prezent nu am primit nici o informatie concreta legat de demersurile pe care trebuie sa le fac,daca puteti sa ma ajutati cu informatiile necesare pentru a ataca decizia respectiva,institutiile la care pot sa ma adresez pentru a face dreptate.MULTUMESC ANTICIPAT!
Re: informatii utile pentru a face dreptate!
Scris de: la pensie la data: 08/05/2010 9:48am
Procedura de contestare a deciziei medicale este prevazuta in :
Ordinul 340/2001 pe care o reproducem intocmai
C. Procedura de incadrare in grade de invaliditate, revizuirea medicala, recuperarea capacitatii de munca si contestarea deciziei medicale

III. Referitor la contestarea deciziei medicale
36. Deciziile medicale emise pentru cazurile noi sau cele revizuite de catre medicii experti ai asigurarilor sociale de la cabinetele de expertiza medicala si recuperare a capacitatii de munca teritoriale pot fi contestate, in termen de 30 de zile de la comunicare, la oficiile de expertiza medicala si recuperare a capacitatii de munca judetene sau ale sectoarelor municipiului Bucuresti.
Pot face obiectul contestatiei gradul de invaliditate acordat, cauza invaliditatii, data ivirii invaliditatii si valabilitatea deciziei emise de cabinetul de expertiza medicala si recuperare a capacitatii de munca.
Contestatia se depune la cabinetul de expertiza medicala si recuperare a capacitatii de munca, care a facut expertizarea sau revizuirea medicala; acestea au obligatia de a inainta cererea in termen de 10 zile de la data inregistrarii, impreuna cu dosarul medical oficiului de expertiza medicala si recuperare a capacitatii de munca judetean/al sectoarelor municipiului Bucuresti.
Medicii experti ai asigurarilor sociale de la oficiile de expertiza medicala si recuperare a capacitatii de munca judetene/ale sectoarelor municipiului Bucuresti rezolva contestatia in termen de 30 de zile de la data inregistrarii acesteia.
37. Medicul expert de la oficiul de expertiza medicala si recuperare a capacitatii de munca, dupa convocarea bolnavului prin citatie, examinarea lui si a documentatiei din dosarul medical, emite decizia medicala corespunzatoare.
Pentru solutionarea contestatiei medicii experti ai asigurarilor sociale de la oficiile de expertiza medicala si recuperare a capacitatii de munca pot consulta Institutul National de Expertiza Medicala si Recuperare a Capacitatii de Munca (INEMRCM).
Reexpertizarea se face dupa aceleasi criterii ca si expertizarea medicala.
Daca prin decizia emisa se rezolva favorabil contestatia, bolnavul fiind incadrat intr-un grad superior de invaliditate, noua decizie inlocuieste pe cea care face obiectul contestatiei, cu valabilitate de la aceeasi data; in situatia in care se respinge contestatia, iar bolnavul este incadrat intr-un grad inferior de invaliditate, decizia de expertiza medicala se aplica incepând cu luna urmatoare aceleia in care a fost emisa; când se mentine acelasi grad de invaliditate se pastreaza elementele si valabilitatea deciziei anterioare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1