Subiect "contributie pensie" Deschis de pristoleanu vasile dan la data: 08/12/2010 8:40am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
contributie pensie
Scris de: pristoleanu vasile dan la data: 08/12/2010 8:40am
Gen:
Data nasterii:01.01.1963
Stagiul de cotizare:28 ani
Alte date:
Intrebare:Lucrez in strainatate.Doresc sa achit contributia pentru asigurari sociale in Romania, pt. a beneficia de pensie la limita de virsta(conf legii).Va rog sa -mi spuneti cum procedez.Deasemeni va rog daca se poate sa-mi spuneti aproximativ ce suma trebuie depusa si unde.
Re: contributie pensie
Scris de: la pensie la data: 08/13/2010 7:40am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 01 ianuarie 2028 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Daca de la 1 ianuarie 2011 se adopta legea unitara a pensiilor aceste date nu se modifica,
In aceste conditii dv aveti dreptul la pensie la limita de varsta deoarece aveti stagiul de cotizare mai mare de stagiu minim.
Daca lucratii in strainatate intr-o tara cu care Romania are incheiat accord bilateral in domeniul asigurarilor sociale (are acorduri cu toate tarile din UE) atunci stagiul cotizat la pensie in acea tara este recunoscut.
Daca nu lucrati in tarile din UE puteti vedea daca Romania are accord cu tara in care lucrati accesand site-ul CNPAS la adresa http://www.cnpas.org/portal/ facand click pe:
“Acorduri bilaterale”
Daca lucrati in strainatate nu puteti incheia contract de asigurare sociala cu Casa de Pensii pentru completarea stagiului de cotizare deoarece acesta se poate incheia numai cu cei care au domiciliul in Romania.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1