Subiect "Grupe munca" Deschis de Tudor la data: 08/12/2010 8:47am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Grupe munca
Scris de: Tudor la data: 08/12/2010 8:47am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Daca se va aproba noua legea a pensiilor, in continutul ei se mai tine cont de munca efectuata in grupele I si II de munca pana in 2001 ? Care sunt modificarile, diferentele? Dupa cat stiu se mai pot utiliza ACESTI ANI pana la 01.04.2011. Daca legea noua intra in vigoare la 01.01.2011 ce se intampla?
Va multumesc..
Re: Grupe munca
Scris de: la pensie la data: 08/13/2010 8:01am
Legea unitara a pensiilor nu a fost inca discutata in Camera Deputatilor (de Senat a trecut) si deci nu putem fi siguri de prevederile ei si orice comentariu il putem face numai pe baza prevederilor din proiect.
Deci bazandu-ne pe prevederile proiectului putem sa va spunem ca stagiile lucrate in grupele de munca I si II anterior lui aprilie 2001 care prin legea 19/2000 au fost echivalate cu grupele conditii speciale sau conditii deosebite vor fi luate in consideratie in continuare. Mai mult in cazul barbatilor reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in gr I echivalate cu conditii speciale prevederile sunt avantajoase fata de legea 19/2000.
Ceiace dispare in noua lege a pensiilor si care oricum disparea din data de 1 aprilie 2011 este prevederea articolului 167^1 din legea 19/2000 care permitea o incadrare favorabila celor care au lucrat in gr I de munca.
Daca aveti un exemplu concret va putem explica diferenta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1