Subiect "grupa de munca" Deschis de titi marina la data: 08/14/2010 10:00am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
grupa de munca
Scris de: titi marina la data: 08/14/2010 10:00am
Gen:m
Data nasterii:1951
Stagiul de cotizare:29ani, 6 luni
Alte date:grupa I 26 ani, 6 luni
Intrebare: am o pensie de aproape 1200 lei, inclusiv sporul de grupa I.
Fata de pensia veche, de circa 1000 lei, mi s-au dat in plus aproiape 200 lei pentru grupa I de munca. Eu ma asteptam ca, daca am lucrat intreaga perioada in grupa I, pensia sa-mi creasca cu 50%. Dece atat de putin mi s-a dat, adica nici macar 200 lei ? Ce se mai stie despre grupa I la fostii salariati RENEL?
Re: grupa de munca
Scris de: la pensie la data: 08/16/2010 2:16am
Pentru a va putea analiza situatia trebuie sa ne dati detalii privind situatia dv. Adica in ce data ati primit cele doua pensii cea veche sic ea noua si ce fel de pensii sunt acestea.
Daca pensia veche ati primit-o inainte de noiembrie 2008 (probabil aceasta pensie a fost de invaliditate) atunci ati mai primit un punctaj suplimentar pentru stagiul in gr I (probabil in octombrie 2009) conform OU 100/2008 iar acum probabil ati trecut la pensie la limita de varsta si ati primit numai o diferenta intre acea majorare de 50 % a punctajelor anuale conform OU 209/2008 si suma primita conform OU 100/2008.
Re: grupa de munca
Scris de: titi marina la data: 08/16/2010 9:55am
Gen:masculin
Data nasterii:1951
Stagiul de cotizare:26 ani, 1 lun1, 19 zile.
Alte date:am lucrat la CFR toata perioada, adica in grupa I de munca. In sept 2003, am iesit la pensie la limita de varsta. in februarie 2010, in urma unor interventii la casa de pensii, se zice ca mi s-a adaugat sporul de grupa I. la iesirea la pensie, mi s-a calculat un punctaj de 1,46584. Dupa recalculare, am 1,69013 puncte. Pensia veche: 1061; pensia noua 1239 lei.
Intrebare: la anii lucrati si la procentul prevazut de lege pentru cei care au lucrat in grupa I, sporul de bani este de numai 178 lei ?
Re: grupa de munca
Scris de: titi marina la data: 08/16/2010 9:57am
celelalte informatii privind pensia de invaliditate erau pentru fratele meu
Re: grupa de munca
Scris de: la pensie la data: 08/17/2010 1:25am
Nici dupa aceste informatii situatia dv nu este clara. Daca doriti sa va analizam situatia ar trebui sa va cunoastem continutul celor doua decizii dar cum acest lucru este dificil (ar fi necesara scanarea deciziilor si transmiterea lor prin mail) trebuie sa ne transmiteti urmatoarele informatii :
De pe decizia de pensionare din septembrie 2003 :
- Varsta standard de pensionare si reducerea varstei standard de pensionare consemnate la litera E din decizie.
- Stagiul complet de cotizare consemnat la litera F din decizie
- Numarul de puncte realizate si punctajul mediu realizat consemnate la litera G din decizie.
De pe decizia din februarie 2010
- Denumirea completa a deciziei Ex: Decizia nr … privind …
- Daca punctajul suplimentar acordat se face conform OU 100/2008 sau OU 209/2008
- Numarul de puncte suplimentare acordate prin aceasta decizie.
- Punctajul mediu anual acordat suplimentar prin aceasta decizie
- Deasemeni ar trebui sa stim motivul pentru care ati facut interventii la Casa de pensii inainte de ultima decizie si daca in luna octombrie 2009 vi s-a acordat un punctaj suplimentar pentru stagiu in grupa de munca conform OU 100/2008.
Am inteles ca in al doilea mesaj postat de dv erau datele unei alte persoane.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1