Subiect "recalculare pensie" Deschis de Grig Nana la data: 08/17/2010 3:54am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
recalculare pensie
Scris de: Grig Nana la data: 08/17/2010 3:54am
Gen:F
Data nasterii:31 01 1953
Stagiul de cotizare:39 ani
Alte date:
Intrebare:In urma disponibilizarii, m-am pensionat anticipat depunand dosarul in luna februarie 2010. Disponibilizarea s-a facut cu un numar de salarii compensatorii in luna martie 2010 - pentru care s-au calculat si virat contributiile de asigurari sociale pentru pensii. Societatea a calculat si virat la bugetul asigurarilor sociale pentru pensii cota de 20,8% contributie angajator, cat si cota de 10,5 % retinuta de la angajat.
In aceste conditii se poate se poate recalcula pensia?
Re: recalculare pensie
Scris de: la pensie la data: 08/18/2010 2:48am
Pensia anticipata partiala nu se mai recalculeaza pana la iesirea la pensie la limita de varsta.
Nu ati prezentat foarte clar situatia dv deoarece sunt foarte importante, data iesirii la pensie anticipata partiala (nu data depunerii dosarului) si luna in care au fost inregistrate financiar sumele primite ca prima de iesire la pensie (nu salarii compensatorii)
Daca suma primita a fost inregistrata financiar in luna anterioara iesirii la pensie (exemplu februarie 2010) atunci aceasta suma este luata in calculul pensiei anticipate partiale si nu mai este nevoie de recalculare.
Puteti verifica daca aceasta suma a fost luata in calculul pensiei cerand la Casa de pensii buletinul de calcul al pensiei si analizandu-l.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1