Subiect "acordare punctaj suplimentar pentru anii de gr.II" Deschis de emilia popescu la data: 08/18/2010 6:56am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
acordare punctaj suplimentar pentru anii de gr.II
Scris de: emilia popescu la data: 08/18/2010 6:56am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Va rog sa-mi spuneti ce trebuie sa fac pentru a mi se acorda si mie punctajul suplimentar pentru gr. II cf. OU 100/2008.(am 28 ani de gr.II)
Mentionez ca m-am pensionat in anul 2005 si nu am beneficiat de aceasta majorare.
Va multumesc
Re: acordare punctaj suplimentar pentru anii de gr.II
Scris de: la pensie la data: 08/19/2010 1:27am
Trebuie sa faceti mai intai unele verificari si anume :
- Sa verificati ca a fost recunoscut stagiul dv de gr II fapt ce rezulta din decizia de pensionare.
- Sa verificati daca la iesirea la pensie nu ati beneficiat de reducerea stagiului complet de cotizare (in cazul in care ati avut stagii in gr I echivalate cu conditii speciale sau ati lucrat in conditii speciale dupa 1 aprilie 2001). In acest caz nu se acorda punctaj suplimentar conform OU 100/2008.
- Sa verificati ca nu ati primit punctaj suplimentar in luna octombrie 2009, aceasta se face comparand punctajele pensiei in cupoanele din lunile septembrie si octombrie 2009.
Daca prin verificarile facute mai sus rezulta ca aveti acest drept si nu a fost acordat faceti o cerere la Casa de pensii de care apartineti in care dati toate informatiile necesare analizei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1