Subiect "recunoastere vechime" Deschis de Elena la data: 08/19/2010 1:27pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
recunoastere vechime
Scris de: Elena la data: 08/19/2010 1:27pm
Gen:F
Data nasterii:5.04.1953
Stagiul de cotizare:32 ani 2 luni 22 zile
Alte date:
Intrebare:Am absolvit Fac. litere, sectia engleza franceza in anul 1978.Apoi am lucrat ca profesor timp de 4 ani, dupa care m-am transferat la o intreprindere ca traducator, unde am lucrat 10 ani, pana in 1992.La revenirea in invatamant mi s-a considerat vechimea ca traducator ca vechime in invatamant cf.Statutului pers.didactic art.139 (fiind vechime in aceeasi specializare de pe diploma). De atunci am profesat neintrerupt la catedra. Anul acesta in iunie, mi-am depus dosarul pt. pensionare, cf.Legii 128/1997 art.127 cadrele didactice cu min. 25 vechime in invatamant au dreptul la pensie cu 3 ani inainte de implinirea varstei standard. Casa de pensii nu considera vechimea ca traducator ca vechime in invatamant si ma penalizeaza pt. iesire anticipata partiala cu 9,45%. De ce, daca eu am toate actele in regula?
Re: recunoastere vechime
Scris de: la pensie la data: 08/20/2010 4:24am
Ne pare rau dar nu putem sa argumentam o solutie contrara celei date de Casa de pensii.
Interpretarea noastra a articolului 139 alin (1) din legea 128/1997 este aceia ca se recunoaste dreptul de continuitate in statutul de cadru didactic “in vederea stabilirii drepturilor salariale”
Daca apreciati gresita atat interpretarea noastra cat si a Casei de pensii aveti calea de atac in justitie la Tribunalul Judetean sau de Sector. Actionarea in justitie in acest caz este scutita de taxe.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1