Subiect "pensionare" Deschis de Prahoveanu Nicolae la data: 08/21/2010 10:33am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare
Scris de: Prahoveanu Nicolae la data: 08/21/2010 10:33am
Gen:B
Data nasterii:11.08.1955
Stagiul de cotizare:35 ANI 6 LUNI
Alte date:CONDITII SPECIALE 20 ANI PLATFORME MARINE
Intrebare:CAND MA POT PENSIONA ?
Re: pensionare
Scris de: la pensie la data: 08/23/2010 3:27am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 11 august 2020 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Grupa conditii speciale a existat numai dupa 1 aprilie 2001 inainte de aceasta data a existat grupa I de munca. In aceste conditii credem ca cel putin partial ati lucrat in gr I de munca. Deoarece in actuala lege a pensiilor exista unele prevederi avantajoase pentru gr I era bine sa pecizati intervalul in care ati lucrat in conditii speciale, grupa I. Necunoscand aceasta vom lua in calcul stagiul de 20 ani in conditii speciale.
Pentru un stagiu de 20 ani lucrat in conditii aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 8 ani si iesirea la pensie la limita de varsta la varsta de 57 ani adica in 11 august 2012.
Daca va fi adoptata legea unitara a pensiilor ( noi presupunem din 1 ianuarie 2011) si se vor mentine prevederile din proiect atunci reducerea varstei de pensionare creste la 10 ani si puteti sa iesiti la pensie la limita de varsta dupa intrarea in vigoare a acestei legi.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1