Subiect "Acte necesare" Deschis de Mihai Ion la data: 08/23/2010 5:21am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Acte necesare
Scris de: Mihai Ion la data: 08/23/2010 5:21am
Gen:M
Data nasterii:01.11.1949
Stagiul de cotizare:
Alte date:Indeplinesc stagiul de cotizare pentru limita de varsta (am 28 ani lucrati in grupa speciala)
Intrebare:
Daca am ,,Diploma de studii superioare'' in original si copie mai este necesara vreo alta adeverinta de la institutul superior absolvit pentru ,,dosarul de pensionare''?
Re: Acte necesare
Scris de: la pensie la data: 08/23/2010 6:28am
Pentru a introduce in calculul pensiei la limita de varsta perioada asimilata pentru studii universitare este necesar sa prezentati in dosarul de pensionare :
Diploma de absolvire in original si copie si Foaia matricola in original si copie
Sau
Adeverinta din care sa rezulte durata normala si perioada anilor de studii urmate la zi precum si certificarea absolvirii acestora.
In concluzie va mai trebuie foaia matricola in original si copie.
Re: Acte necesare
Scris de: Mihaela Bucerzan la data: 08/09/2016 2:19pm
Gen:F
Data nasterii:08.09.1958
Stagiul de cotizare:32
Alte date: 3 ani 3 luni gr 1 si 8 ani 3 luni gr 2
Intrebare:
1. la ce varsta pot iesi la pensie la limita?
2. De ce se mai cer adeverinte dupa ce s-au scanat cartile de munca si apoi s-au facut inregistrarile in revisal? Mai ales ca unele societati au fost desfiintate...
3. La salariul din cartea de munca se adauga sporul de vechime, pana in 1992?
4. Dar sporul de grupa cum se apreciaza in procente?
Va multumesc,
Re: Acte necesare
Scris de: la pensie la data: 08/10/2016 9:43am
Pentru Mihaela Bucerzan
1 Conform legii pensiilor 263/2010 si a anului de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in grupele de munca, in data 08 noiembrie 2019 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 2 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul de cotizare in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”
Stagiul de cotizare in gr II a fost echivalat cu conditii deosebite.
Pentru stagiile de 3 ani si 3 luni in gr I si 8 ani si 3 luni in gr II aveti dreptul la un stagiu aferent grupelor de munca de 3 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 35 ani si 6 luni.
Pentru stagiile de 3 ani in conditii speciale si 8 ani in conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 3 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta in data de 08 noiembrie 2016 la varsta de 58 ani si 2 luni .
2 Nu putem raspunde la aceasta intrebare deoarece nu ati precizat despre ce adeverinta este vorba iar daca in lista actelor care trebuie depuse la dosarul de pensionare este precizata o astfel de adeverinta nu noi trebuie sa justificam aceasta prevedere.
3 La salariul tarifar se adauga sporul de vechime acordat automat in perioada anterioara datei de 01 aprilie 1992 asa cum explicam noi pe site la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
4 Punctajul suplimentar pentru perioada lucrata in grupele de munca se calculeaza prin majorarea punctajelor lunare lucrate in gr I de munca cu 50 % si cu prin majorarea punctajelor lunare lucrate in gr II de munca cu 25 %. Acest punctaj il putem calcula noi dupa ce terminati de introdus datele si reveniti comunicandu-ne perioadele sub forma din zi/luna/an pana in zi/luna/an.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1