Subiect "noua lege a pensiilor" Deschis de MD la data: 08/23/2010 7:01am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
noua lege a pensiilor
Scris de: MD la data: 08/23/2010 7:01am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:dupa 1 ianuarie 2011 cei 12 ani lucrati in gr.I(conditii speciale) pana in anul 2001 se vor considera conditii deosebite?
Re: noua lege a pensiilor
Scris de: la pensie la data: 08/24/2010 1:12am
Legea unitara a pensiilor nefiind adoptata noi putem san e referim numai la prevederile din proiect.
In principiu proiectul legeii unitare a pensiilor nu aduce modificari de fond in echivalarea stagiilor de cotizare lucrate in gr I de munca, inainte de 01 aprilie 2001, cu grupa conditii speciale fata de legislatia actuala ci numai de forma .
Astfel in functie de incadrarea pe care o aveti in actuala legislatie exista urmatoarele corespondente in proiectul legeii unitare a pensiilor in privinta conditiilor speciale:
-Prevederile art 20 din legea 19/2000 se regasesc in art 30 din proiectul legii unitare a pensiilor.
- Prevederile anexei 1 din din legea 19/2000 se regasesc in anexa 1 din proiectul legii unitare a pensiilor
- Prevederile anexei 2 din din legea 19/2000 se regasesc in anexa 4 din proiectul legii unitare a pensiilor
- Prevederile anexei 1 din din legea 226/2006 se regasesc in anexa 2 din proiectul legii unitare a pensiilor
- Prevederile anexei 2 din din legea 226/2006 se regasesc in anexa 3 din proiectul legii unitare a pensiilor
Singura modificare de fond in aceasta privinta este ca in proiectul legii unitare a pensiilor se prevede ca locurile de munca incadrate in conditii specile sa fie revaluate la fiecare 2 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1