Subiect "varsta standard de pensionare" Deschis de Simion Doina la data: 08/24/2010 4:33am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
varsta standard de pensionare
Scris de: Simion Doina la data: 08/24/2010 4:33am
Gen:F
Data nasterii:19 mai 1956
Stagiul de cotizare: 30 ani
Alte date:
Intrebare:In acest moment varsta standard de pensionare este de 58 ani si 10 luni cu un stagiu standard de cotizare de 27 ani si 8 luni.
de ce atunci cand intreb mi se spune ca varsta mea standard de pensionare este de 60 de ani?
Care este diferenta dintre varsta standard de pensionare personala si varsta standard de pensionare oficiala la un moment dat?
Pentru iesire la pensie anticipata partiala reducerea de 5 ani se calculeaza tanand cont de varsta standard oficiala sau varsta standard personala?
Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Re: varsta standard de pensionare
Scris de: la pensie la data: 08/25/2010 3:29am
Conceptul de “varsta standard de pensionare” nu a fost suficient explicata, dupa parearea noastra, nici in actuala lege a pensiilor 19/2000 nici normele de aplicare ale acesteia (Ordinul 340/2001).
Nu avem pretentia ca prin cele de mai jos vom reusi sa clarificam noi acest concept dar vom face o incercare.
Pe scurt varsta standard de pensionare este varsta la care asiguratii au dreptul la pensie la limita de varsta fara a beneficia de reducerile varstei de pensionare conform legii pensiilor sau unor legi speciale.
Explicatia ar fi clara daca am lua prevederile art 41 alin (2) din legea 19/2000 care spune “Varsta standard de pensionare este de 60 de ani pentru femei si 65 de ani pentru barbati.
Dar complicatia incepe din momentul intrarii in vigoare a legii 19/2000 adica in aprilie 2001 deoarece in legea pensiilor anteriuoara, 3/1977, erau prevazute varstele standard de pensionare de 57 de ani pentru femei si 62 de ani pentru barbati. Cum trecerea de la vechile varste standard de pensionare la cele noi nu putea fi facuta peste noapte deoarece saltul de 3 ani ar fi dezavantajat pe cei care urmau sa se pensioneze, s-a prevazut ca aceasta trecere sa se faca treptat timp de 13 ani (pana in decembrie 2015) conform unei esalonari date in anexa 3 la legea 19/2000 sau anexa 9 la ordinul 340/2001. In aceste anexe sant date varstele standard de pensionare in functie de data nasterii.
Confuzia care se face dupa parerea noastra este subiectiva deoarece multi asigurati ca si dv confunda propria varsta standard de pensionare cu varsta standard valabila in luna respeciva pentruca aceasta este avantajoasa.
Exemplu in luna septembrie 2010 varsta standard de pensionare va fi pentru femei de 58 ani si 11 luni numai pentru cele nascute in luna octombrie 1951 si de 63 ani si 11 luni pentru barbati numai pentru cei nascuti in luna octombrie 1946 si acestia pot iesi la pensie in septembrie 2010 la aceste varste fara reducerea varstei de pensionare.
Conform anexei 3 la legea 19/2000 sau a anexei 9 la ordinul 340/2001 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 19 mai 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Daca va fi adoptata legea unitara a pensiilor ( noi presupunem din 1 ianuarie 2011) si se vor mentine prevederile din proiect varsta standard de pensionare a dv se va modifica si va deveni 60 ani si 8 luni si veti putea iesi la pensie la limita de varsta in 19 ianuarie 2017.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1