Subiect "pensia medicala" Deschis de Florica Bojan la data: 08/24/2010 10:03am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensia medicala
Scris de: Florica Bojan la data: 08/24/2010 10:03am
Gen:F
Data nasterii:08.09.1958
Stagiul de cotizare:16 ANI
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua
sunt pensionata medical din anul 1995 cu pensie medicala de gradul 2, pe boala de inima. inainte am lucrat 16 ani ca metrolog la uzina Timpuri Noi. in urma cu cateva zile, in urma prelungirii pensiei medicale, mi-a sosit o noua decvizie prin care am fost trecuta de la pensie de gradul 2 la pensie de gradul 3 si mi s-a micsorat pensia cu 30 lei (din 510 lei a ramas 480). vreau sa va intreb daca am drept de munca si ce norma pot lucra (intreaga, partiala, cate ore pe zi, daca ma pot angaja cu care de munca) fiindca imi inchipui ca atunci cand voi iesi la pensie la limita de varsta voi iesi cu o pensie infima, in urma modificarii gradului

mu;ltumesc anticipat tuturor
Re: pensia medicala
Scris de: la pensie la data: 08/25/2010 4:14am
Conform art 94 alin (1) litera d din legea pensiilor 19/2000 pensionarii de invaliditate de gr III “Pot cumula pensia cu veniturile realizate dintr-o activitate profesionala, indiferent de nivelul veniturilor respective”
Deci puteti sa lucrati cu contract de munca. Legea nu limiteaza norma zilnica dar trebuie sa aveti in vedere si sanatatea dv si sa lucrati un timp corespunzator cu capacitatea dv de munca.
La calculul pensiei la limita de varsta va fi luata in calcul si perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate cu valoarea pensiei in loc de salariu iar daca aceasta rezulta mai mica decat pensia de invaliditate se va putea opta pentru mentinerea pensiei pe care o veti avea atunci.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1